Papież: Nie zapominajmy, że na Wschodzie także i dziś chrześcijanie przelewają krew

Nie zapominajmy, że na Wschodzie, także i dziś, chrześcijanie, zarówno katolicy, prawosławni, jak i protestanci, przelewają krew, która staje się pieczęcią ich wiary – powiedział Papież w przemówieniu do uczestników sesji plenarnej Dzieł Pomocy Kościołom Wschodnim ROACO.

Przypomniał, iż wspólnoty te bardzo często doświadczały prześladowań. Fala emigracji osłabiła ich obecność na terenach, na których przez lata rozkwitali. Ale te wydarzenia – kontynuował Franciszek – pozwoliły im doświadczyć krzyża Chrystusowego, który jest przyczyną cierpienia i trwogi, ale zarazem źródłem zbawienia. Bez krzyża bowiem nie można być uczniem Chrystusa.
Papież podkreślił, że zawsze musimy się czuć żywymi kamieniami zjednoczonymi z Chrystusem. Kościoły Wschodnie mają wiele pięknych miejsc: kościołów, monasterów, klasztorów, którymi się opiekują i o które dbają. Nie wszystkie jednak da się po zniszczeniach odbudować.

„Ale kiedy nie da się odnowić lub utrzymać struktur, musimy nadal być żywą świątynią Pana, pamiętając, że «glina» naszej duchowej egzystencji została stworzona rękoma «garncarza», którym jest Pan. On wlał w nią swego ożywczego Ducha. I nie zapominajmy, że na Wschodzie także i dziś, chrześcijanie, zarówno katolicy, prawosławni, jak i protestanci, przelewają krew, która staje się pieczęcią ich wiary. Oby wierni ze Wschodu, którzy zmuszani są do emigracji, zostali przyjęci w miejscach, do których przybędą, i by mogli tam żyć według własnej tradycji kościelnej. W ten sposób wasza działalność, drodzy przedstawiciele Agencji wchodzących w skład ROACO, będzie mostem między Zachodem i Wschodem – powiedział Ojciec Święty.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
  • Gość
    23.06.2017 05:10
    W Europie Chrzescijanie tez przelewaja krew - dzieki lewakom i Tobie Franciszku, ktorzy to wpusciliscie wilki do o owczani. Nie zapomnimy tego - wierz nam, nie zapomnimy.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.