Krok za krokiem

Teologowie katoliccy i luterańscy pracują w Kamieniu Śl. nad wspólnym dokumentem obu Kościołów o chrzcie i wzrastaniu we wspólnocie chrześcijańskiej.

W CKiN WT UO w Kamieniu Śl. obraduje rzymskokatolicko-luterańska Komisja Dialogu ds. Jedności. To najważniejsze gremium grupujące teologów katolickich i luterańskich, które wypracowuje ekumeniczne dokumenty zatwierdzane przez Kościół rzymskokatolicki i Światową Federację Luterańską. W Kamieniu Śl. komisja świętuje 50-lecie swojej działalności. To trzecie spotkanie komisji, które odbywa się w naszej diecezji. Poprzednie miały miejsce w Opolu (1989) i Kamieniu Śl. (1998).

- Bez wątpienia największym osiągnięciem tego dialogu i dokumentem przełomowym jest wspólna „Deklaracja o usprawiedliwieniu”, podpisana w roku 1999. Nauka o usprawiedliwieniu była tradycyjnym obszarem, który bardzo dzielił obydwa Kościoły i obydwie tradycje chrześcijańskie. Jan Paweł II po podpisaniu tego dokumentu powiedział, że jest on kamieniem milowym na ekumenicznej drodze Kościołów - tłumaczy ks. prof. Zygfryd Glaeser, dyrektor Instytutu Ekumenizmu i Badań nad Integracją WT UO, jeden ze współgospodarzy miejsca spotkania. Za organizację całości w tym roku odpowiada Kościół ewangelicko-augsburski w Polsce.

Komisja liczy 18 członków - po 9 desygnowanych przez Papieską Radę dla Popierania Jedności Chrześcijan i Światową Federację Luterańską. W obradach w kamieńskim Centrum Kultury i Nauki WT UO uczestniczy 17 z nich, jeden nie mógł dojechać. Spotkaniom teologów współprzewodniczą bp William Kenney (katolicka archidiecezja Birmingham) i bp Eero Huovinen (emerytowany biskup Kościoła luterańskiego w Helsinkach). Nie ma w tym gronie teologów z Polski.

W Kamieniu Śl. teologowie katoliccy i luterańscy dopracowywali ostateczną wersję dokumentu „Chrzest i wzrastanie we wspólnocie”. - Mamy nadzieję, że ten tekst będzie gotowy w przyszłym roku. Jeśli chodzi o chrzest, nie ma problemów ze wzajemnym jego uznawaniem ze strony naszych Kościołów. I chcemy zobaczyć, jakie są tego efekty. O tym jest ten dokument - powiedział bp Kenney.

- Myślę, że wielu ludzi na całym świecie chce jedności wśród chrześcijan, jedności między rzymskimi katolikami a luteranami. To może być jedność ściślejsza niż do tej pory. Ludzie, którzy razem żyją, chcą dzielić także wspólną wiarę. Myślę, że takie jest konkretne życzenie wielu ludzi względem teologów. Jest oczekiwanie na możliwość dzielenia wspólnego stołu Eucharystii. Oczywiście, dzisiaj to jest niemożliwe ze względu na różnice poglądów teologicznych. Ale to jest główny cel, do którego możemy dojść. Nad tym pracujemy - powiedział bp Huovinen.

- Nie możemy nie doceniać tego, że tak wiele już wspólnie osiągnęliśmy. W pełni współpracujemy w sprawach sprawiedliwości, rozwoju społeczeństw czy charytatywnych. Warto podkreślić, że osiągnęliśmy wiele również na polu wzajemnej przyjaźni i kontaktów między katolikami a luteranami - dodał bp Kenney.

W sobotę 22 lipca wieczorem w sali balowej kamieńskiego zamku zaaranżowanej na salę modlitewną obaj biskupi przewodniczyli nabożeństwu, które było dziękczynieniem za 50 lat pracy komisji, a także modlitewnym upamiętnieniem 500-lecia reformacji. Uczestniczyli w niej, obok członków komisji, m.in. abp Alfons Nossol, wieloletni jej członek i współprzewodniczący, zwierzchnik polskich luteran bp Jerzy Samiec oraz bp Marian Niemiec, zwierzchnik ewangelicko-augsburskiej (czyli luterańskiej) diecezji katowickiej.

Więcej na ten temat w „Gościu Opolskim” nr 31 na 6 sierpnia. Krok za krokiem   Andrzej Kerner /Foto Gość Krzyż procesyjny w sali balowej zamku w Kamieniu Śl. , gdzie członkowie komisji modlili się wspólnie

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama