Proaborcyjni senatorzy Partii Demokratycznej przypuścili antykatolicki atak na prof. Amy Coney Barrett, kandydatkę prezydenta Donalda Trumpa na federalnego sędziego apelacyjnego. Podczas oficjalnego przesłuchania dopytywali o jej religię, choć – jak zauważają komentatorzy – amerykańska konstytucja zakazuje tego. Senatorowie sugerowali, że katolicka wiara kandydatki może przeszkadzać jej w sprawowaniu urzędu sędziego.
Pretekstem do ataku był artykuł naukowy prof. Coney Barrett sprzed wielu lat, w który napisała – w kontekście kary śmierci - że sędziowie, którzy są katolikami, mogą wykluczyć się z orzekania, jeśli mogłoby ono doprowadzić do podjęcia decyzji sprzecznej z ich sumieniem bądź pojmowaniem prawa i precedensów.
Senator Dianne Feinstein stwierdziła wprost, że prof. Coney Barrett jest "kontrowersyjna". Że widać, iż dogmaty są w niej żywe, a „to rodzi obawy, gdy chodzi o wielkie sprawy, o które wielu ludzi walczyło przez lata”. (Z kontekstu wynika, że chodziło jej o aborcję.) (poniżej dialog sen. Feinstein i prof. Coney Barrett)
Robert Kraychik
Feinstein w/Barrett; 9-7-2017
- Czy uważa się pani za ortodoksyjna katoliczkę? - dopytywał sen. Dick Durbin.
- Jestem wierną katoliczką - odparła przesłuchiwana i dodała, że jej osobista afiliacja kościelna czy jej wierzenia religijne nie przeszkadzałyby jej w wykonywaniu obowiązków sędziego. (Poniżej zapis rozmowy sen. Durbina z prof. Coney Barrett)
LIVE ON-AIR NEWS
Dick Durbin Appears to Illegally Grill Trump Judicial Nominee Over Her Religion
Komentatorzy podkreślają, że konstytucyjnie niedopuszczalne jest przesłuchiwanie kandydata na sędziego co do jego przekonań religijnych. Zwłaszcza, że jednocześnie padają sugestie, że sędzia-katolik z powodu swych przekonań może mieć problemy w wypełnianiu swych obowiązków.
45-letnia Amy Coney Barret jest profesorem prawa na Notre Dame University. Dwa razy przyznano jej tam tytuł "Profesora Roku". Była też asystentką zmarłego już wybitnego sędziego Sądu Najwyższego USA Antonina Scalii. Prezydent Trump zgłosił jej kandydaturę na federalnego sędziego w okręgu apelacyjnym okręgu, który ma siedzibę w Chicago i obejmuje trzy dystrykty stanu Illinois i po dwa dystrykty stanów Wisconsin i Indiana. W jego skład wchodzi 11 sędziów.
Mąż prof. Coney Barret, Jesse M. Barrett, także jest wysoko postawionym prawnikiem. Państwo Barrettowie mają siedmioro dzieci.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.