Jednoczenie się chrześcijan nie jest marginesem. Należy do zbawczej misji Kościoła.
Ile już przeszliśmy?
Trzecia sesja nosiła tytuł „Wspólne świadectwo drogą do jedności”. I ukazano w nim zarys drogi, jaką chrześcijanie przebyli na ekumenicznych ścieżkach. Pierwszy wykład, zatytułowany „50 lat dialogu luterańsko-katolickiego” wygłosił luteranin, bp dr prof. hab. Marcin Hintz. Darujmy sobie sporządzenie listy wszystkich poruszanych w dialogu tematów i wydanych w tym czasie wspólnych i niewspólnych dokumentów. Skrótowo - bardzo wiele ważnych tematów w tym dialogu zostało już poruszonych i wiele kontrowersji usuniętych. Trzeba mieć tylko świadomość, że dialog dotyczył problemów teologicznych, a unikał problemów czysto kościelnych czy moralnych. Koniecznie trzeba jednak przypomnieć dwa z tych wspólnych dokumentów. Pierwszy to wspólna deklaracja w sprawie nauki o usprawiedliwieniu. To najważniejszy dokument tego dialogu, usuwający leżący u podstaw różnic między luteranami a katolikami spór. Inaczej rozkładamy akcenty, ale naukę mamy taką samą - można dziś powiedzieć.
Bp Hintz zwrócił przy okazji uwagę, że praca nad tym dokumentem spowodowała pewne przewartościowanie w samym luteranizmie. Proces uzgadniania tekstu deklaracji przez luteran sprawił, że z federacji Kościołów (bo istnieje wiele różnych Kościołów luterańskich) stali się Koinonią (wspólnotą) Kościołów. Zwrócił też uwagę, ze deklaracja ta stała się z czasem dokumentem, wokół którego dziś jednoczą się różne protestanckie wyznania. Popisali go już też metodyści, reformowani (kalwini) a ostatnio także anglikanie...
Niestety - zauważył prelegent - dokumentu nie podpisał, jak mieli nadzieję luteranie, sam papież. No i przede wszystkim przyszła po nim deklaracja „Dominus Iesus” Dla luteran, po entuzjazmie spowodowanym podpisaniem wspólnego dokumentu o usprawiedliwieniu - moment kryzysowy w dialogu.
Od tego czasu dialogu luterańsko-katolickim zapanował zastój - zauważył prelegent. Nowym impulsem do dalszych działań stały się dopiero przygotowania do rocznicy reformacji. I wydany przed nią inny dokument „Od konfliktu do komunii” To nie dokument coś uzgadniający, ale raport przedstawiający, gdzie w tych wzajemnych relacjach katolicy i luteranie są.
Drugi wykład podczas tej sesji wygłosił katolik, ks. prof. dr hab. Wojciech Hanc. Temat - niezwykle obszerny: „Międzywyznaniowe dialogi doktrynalne”. Mówca nie wymieniał oczywiście wszystkich i nie przytaczał tytułów wszystkich wspólnych dokumentów. W ciągu 20 paru minut nie dałoby się, a szerszym będzie artykuł zamieszczony w materiałach pokonferencyjnych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak zdefiniował dialogi: to wędrówka ku jedności w prawdzie. Bez tego się nie da - dodał. A że nie doszliśmy do zgody? To długa droga.
I przypomniał o sukcesie, jakim był na gruncie polskim podpisany przez (niemal) wszystkie Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej dokument uznający wzajemnie ważność chrztu. I wspomniał o przygotowywanym przez lata dokumencie dotyczącym małżeństw mieszanych, który utknął gdzieś w jednej z rzymskich dykasterii.... Zwrócił też uwagę na potrzebę recepcji tych osiągnięć. Fakt, kiedy na internetowych forach czyta się niektóre dyskusje widać, że ta wiedza nie dotarła jeszcze pod strzechy...
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
11 lat pozbawienia wolności w kolonii o zaostrzonym rygorze...
Wśród zabitych znalazł się też jeden Polak – ks. Lech Lechowicz,
Od 28 grudnia do 1 stycznia stolica Estonii jest gospodarzem 47. Europejskiego Spotkania Młodych.
Ogłosił także Paryż jako miejsce 48 Europejskiego Spotkania Młodych.