O dar jedności miedzy chrześcijanami modlono się podczas diecezjalnego nabożeństwa ekumenicznego w Tarnobrzegu.
Na wspólnej modlitwie w kościele pw. Miłosierdzia Bożego spotkali się duchowni i wierni różnych wspólnot chrześcijańskich z naszej diecezji. Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz sandomierski. We wspólnej modlitwie uczestniczył ks. Paweł Walczyński, dziekan dekanatu świętokrzyskiego Kościoła Polskokatolickiego i proboszcz parafii w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Mszę św. koncelebrowali wykładowcy i wychowawcy seminarium duchownego oraz tarnobrzescy duszpasterze. W modlitwie o jedność między wyznawcami Chrystusa uczestniczyli przedstawiciele tarnobrzeskich władz miejskich, służb mundurowych i placówek szkolnych, seminarzyści, poczty sztandarowe oraz wielu mieszkańców miasta. Liturgię śpiewem upiększył chór parafialny oraz chór dzieci i młodzieży.
- Mam wrażenie, że wciąż nie zdajemy sobie wystarczająco sprawy z potrzeby stałej modlitwy o jedność chrześcijan. Że przypominamy zaspanych apostołów w Ogrodzie Oliwnym, którzy nie potrafią czuwać razem z Chrystusem i z Nim się modlić, o co On prosi. Niech to dzisiejsze spotkanie, które widzi nas blisko siebie, ale jednak nadal podzielonych, zachęci do gorliwszej modlitwy o jedność. Przede wszystkim modlitwa, a Bóg powie, co mamy dalej czynić – mówił bp K. Nitkiewicz rozpoczynając wspólną modlitwę.
Podczas homilii ks. Leon Siwecki, wskazał na sens i znaczenie dialogu ekumenicznego. – Spotkania chrześcijan o wierze otwartej, pogłębionej i silnej, mimo różnorodnej formacji zyskanej we właściwych środowiskach, może prowadzić do zbliżenia, lepszego poznania się i do wzajemnego wzbogacenia. Środowisko żyjące w izolacji ogląda prawdę w sposób jednostronny, nie zdając sobie sprawy z jej rzeczywistego kształtu. Ekumeniczne spotkania przypominają wędrówkę z przewodnikiem, która pozwala odkrywać głębię wiary. Uczestnicy tej wędrówki zaczynają coraz lepiej poznawać się wzajemnie, nabierają do siebie szacunku, uczą się ciągle od nowa Jezusowego przykazania miłości Boga i bliźniego – wskazywał kaznodzieja.
W swoim wystąpieniu ks. Paweł Walczyński z Kościoła Polskokatolickiego wskazał na dialog, jako źródło ekumenizmu. – W dążeniu do jedności chrześcijan niezbędny jest dialog, dialog, w którym nie może mieć miejsca rywalizacja i dominacja. Potrzebny jest dialog, który będzie przede wszystkim poszanowaniem godności drugiego człowieka, kultury duchowej. Potrzebny jest dialog, pełen pokory, który będzie rozwiewać wszelkie wątpliwości, będzie gwarancją błogosławionej drogi do jedności chrześcijan – mówił ks. Paweł Walczyński.
Kończąc wspólną modlitwę bp Krzysztof Nitkiewicz podziękował za wspólne spotkanie i zaangażowanie na rzecz jedności między wierzącymi w Chrystusa.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
"Zabili ich na różne sposoby. Są wszystkie dowody na to, jak ich torturowali."