Luksemburg wyrzucił religię ze szkoły

Zastąpił ją wychowaniem do wartości zgodnego współistnienia.

Luksemburg zniósł nauczanie religii w szkole i zastąpił je wychowaniem do wartości zgodnego współistnienia. Jak zauważa Patric de Rond, odpowiedzialny za katechizację w archidiecezji luksemburskiej, kraj ten posiadał długą i dobrze funkcjonującą tradycję nauczania religii w szkołach. Obok tego organizowano też przy kościołach katechezy przygotowujące do pierwszej komunii i bierzmowania. Teraz wszystkim muszą zająć się parafie. Będzie to o tyle trudne, że ich liczba została ostatnio radykalnie zmniejszona z 280 do zaledwie 33. Dodatkowy ciężar spadnie też na rodziców, którzy nie mogąc już liczyć na pomoc szkoły, będą musieli dowozić dzieci po lekcjach do ośrodków parafialnych. Nie wiadomo, ilu rodziców zdecyduje się na ten dodatkowy krok.

Do tej pory Luksemburg posiadał ponad 200 nauczycieli religii. Teraz państwo zgodziło się dalej opłacać jedynie 40 z nich i to tylko do emerytury. Dla Kościoła oznacza to, że za kilkanaście lat katechezę w całości będzie trzeba oprzeć na wolontariacie – stwierdził Patric de Rond.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • nicki
  23.02.2018 09:28
  Coraz gorzej się dzieje, ale przykład idzie z góry. wiara zostaje zastąpiona przez ekologię, humanizm, działalność charytatywną, ekumenizm, dialogowanie, itp.
 • Stefan1
  23.02.2018 09:44
  Od samego początku nauki religii w szkołach jestem temu przeciwny. NIE dlatego bym był przeciwny wierze katolickiej - skoro jestem z rodziny bardzo powiązanej z kościołem od dziecka - ale że w tym upatrywałem zgubę wiary w młodych ludziach. I dzisiaj po latach to się potwierdza. Nawet bliski mi ksiądz potwierdza fakt coraz mniejszej religijności wśród młodzieży.
 • Gość
  23.02.2018 10:07
  Jak bez odniesienia do Boga można logicznie udowodnić, że zgodne współistnienie jest wartością? Hm... :S
 • Alicja
  23.02.2018 10:34
  Nauczanie dzieci religii to obowiezek rodzicow ze wsparciem kosciola i szkoly. Religia w szkolach jak najbardziej tak, ale absolutnie nie jesli jest bardziej w szkole niz w domu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Sponsorowane

  Www.CzesciAuto24.PL