Szwecja: Po 500 latach Msza katolicka wraca do katedry w Lund

Po prawie pięciu wiekach Msza katolicka wraca do szwedzkiej katedry w Lund. Tej jesieni (od 21 października) na czas prac restauracyjnych w parafialnej świątyni św. Tomasza, niedzielna liturgia zostanie przeniesiona do kościoła katedralnego, należącego obecnie do współnoty ewangelicko-luterańskiej.

Od 1536, kiedy szwedzki monarcha Chrystian III zerwał stosunki z Rzymem, katedra przeszła na własność korony. Wraz z przyklasztornym kościołem św. Piotra jako jedyna ocalała z akcji wyburzania katolickich świątyń i klasztorów. Pozostaje ona jednym z niewielu świadków piękna średniowiecznego Lund.

Obecna współpraca katolicko-luterańska jest owocem historycznej wizyty Papieża Franciszka w Lund i podjęcia konkretnych kroków w stronę zacieśnienia więzów przyjaźni – przekonuje kapelan katedry Lena Sjöstrand. Dodaje, że zaproszenie katolików do odprawiania liturgii w katedrze nie jest jedynie rozwiązaniem praktycznym, ale okazaniem ducha ekumenizmu zawartego w dokumencie „Od konfliktu do komunii”, w którym podsumowano 50 lat dialogu katolików z luteranami.

Rozumienie Eucharystii w pojęciu katolickim i luterańskim jest różne, dlatego oczywiście Msza nie będzie sprawowana wspólnie. Nie brakuje jednak aktywności, które łączą. Organizowane są spotkania z czytaniem Słowa Bożego czy comiesięczne nieszpory raz w katedrze, raz w parafii katolickiej.

«« | « | 1 | » | »»
 • wujek_Olek
  05.04.2018 15:16
  wujek_Olek
  Oby ten kontakt luteranizm wyleczył nie niszcząc przy tym katolicyzmu.
 • Anakin
  05.04.2018 19:59
  Oczywiście nie szwedzki lecz DUŃSKI monarcha Christian III Oldenburski (1503 - 1559). Skania gdzie leży Lund był w okresie reformacji pod panowaniem Danii.
 • Stanisław_Miłosz
  05.04.2018 20:24
  Dla dobrego nawiązania do przeszłości msze powinny być od razu w rycie trydenckim: niech - jak powedziałby Pan Zagłoba - szwedzkie pludry zobaczą, co utracili. A przy okazji, czując swąd szarijatu, może się nawrócą?
  Aha, przed każdą mszą obowiązkowo egzorcyzm miejsca, co by luterskiego ducha antypapizmu przepłoszyć.
 • Anonim
  05.04.2018 21:25
  Katedra w Lund nie należy do wspólnoty, do Kościoła Luterańskiego.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.