Nigeria: marsz przeciwko zabijaniu chrześcijan

Marsz odbędzie się w Makurdi w środkowej część kraju, ale sekretarz episkopatu wezwał wszystkie diecezje do „zorganizowania pokojowych zgromadzeń lub procesji modlitewnych albo innych form manifestacji solidarności z protestem w Makurdi”.

Kościół katolicki w Nigerii organizuje 22 maja marsz protestacyjny przeciwko masakrom chrześcijan, dokonywanym przez pasterzy Fulani. Ci w większości muzułmańscy koczownicy atakują rolników, którzy są chrześcijanami, przez co konflikt nabiera charakteru religijnego. Tymczasem rolnicy oskarżają pasterzy o to, że ich stada pustoszą ziemie uprawne.

Marsz, ogłoszony przez konferencję episkopatu Nigerii, odbędzie się w Makurdi w środkowej część kraju. To tam odbędą się 22 maja uroczystości pogrzebowe dwóch księży, zabitych 24 kwietnia wraz z 16 innymi osobami w ataku uzbrojonych Fulani na kościół katoliki. Do udziału w pogrzebie zostali zaproszeni wszyscy biskupi Nigerii.

Jednocześnie sekretarz episkopatu ks. Ralph Madu wezwał wszystkie diecezje do „zorganizowania pokojowych zgromadzeń lub procesji modlitewnych albo innych form manifestacji solidarności z protestem w Makurdi”.

Pod koniec kwietnia nigeryjski episkopat dał wyraz swej dezaprobacie wobec faktu, że władze tego kraju nie podejmują działań na rzecz rozwiązania konfliktu. Biskupi wezwali prezydenta Muhammadu Buhariego do dymisji.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ