W gnieźnieńskiej katedrze bp Janusz Jagucki, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce modlił się o jedność chrześcijan wraz z abp. Henrykiem Muszyńskim. W ekumenicznym nabożeństwie 19 stycznia uczestniczyli także gnieźnieńscy biskupi pomocniczy oraz licznie zgromadzeni duchowni i wierni.
Ekumenizm, to przede wszystkim składanie świadectwa swojej wiary. A dialog ekuemeniczny sprawia, że stajemy się nawzajem siebie za odpowiedzialni - mówił bp Jagucki.
"Jesteśmy połączeni systemem miłości, która nie może być nieczuła. Pan Bóg chce, by wszyscy byli zbawieni. On nas kocha. Jak można, słysząc te słowa, nie mówić o tym innym ludziom. Dialog polega na dawaniu świadectwa swojej wiary. Bez względu na wyznanie, w którym się urodziliśmy, nie zamykajmy się w sobie" - dodał kaznodzieja.
Przypomniał także słowa kard. Waltera Kaspera, sekretarza papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan, że ekumenizm to dialog miłości i prawdy. Nie prowadzi się go rezygnując z własnej tradycji wiary. Jedność to dar Ducha Świętego, który nam został obiecany. ,,Jeżeli modlimy się po raz kolejny o ten dar, wierząc, że Bóg nas usłyszy, to spodziewajmy się, że dar ten zostanie nam dany w sposób zaskakujący i niespodziewany" - mówił zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Do ufności i modlitwy wzywał także abp Henryk Muszyński. Jak stwierdził: ,,wspólna modlitwa chrześcijan różnych Kościołów jest najlepszą drogą do jedności, zbliża nas bowiem do Jezusa Chrystusa i w Jezusie Chrystusie zbliża nas do siebie." Oczywiście droga do jedności jest długa i trudna, nie można jednak się z niej cofać.
Podczas nabożeństwa ekumenicznego w katedrze gnieźnieńskiej czytano Ewangelię i śpiewano psalmy. Na zakończenie zebrani przekazali sobie znak pokoju.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.