"Nie tyle trzeba odnajdywać jedność, ile trzeba ją dostrzec, bo jej podstawy już są" - powiedział metropolita białostocki Edward Ozorowski w homilii wygłoszonej 19 stycznia w prawosławnej cerkwi Świętego Ducha w Białymstoku, z okazji Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.
Nabożeństwu przewodniczył ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej biskup Jakub. W modlitwie wzięli udział pastor Kościoła ewangelicko-augsburskiego Tomasz Wigłasz oraz przedstawiciele władz lokalnych i wojewódzkich.
Abp Ozorowski podkreślił, że postawą jedności chrześcijan jest wiara w Jezusa Chrystusa i charakter sakramentalny chrztu św. Natomiast różnorodność liturgii i języka jakim posługują się chrześcijanie różnych wyznań nazwał bogactwem, za które trzeba Bogu dziękować.
- Chrystus narodził się dla wszystkich. Ci, którzy wierzą w Jezusa Chrystusa, którzy wyznają, że jest On prawdziwym Bogiem i człowiekiem, widzą w Nim Mesjasza już są jedno. A ci, którzy przyjęli chrzest tę jedność mają utwierdzoną w sobie samym, bo naznaczeni są charakterem sakramentalnym. Dlatego nie trzeba odnajdywać jedności, trzeba ją zobaczyć, bo jej podstawy już są. Na tych fundamentach tę jedność trzeba budować tłumaczył metropolita białostocki.
Dodał, że jedną z dróg dążenia do jedności na jaką wskazuje Pismo św. jest modlitwa: "Jeśli dziś udaje się nam modlić razem, to jesteśmy na drodze do jedności. To, że modlimy się w różnoraki sposób nie przekreśla tego, że modlimy się do tego samego Boga i tego samego Jezusa Chrystusa. To, że posługujemy się różnymi obrzędami, językami, świadczy tylko o bogactwie Ewangelii chrystusowej, która raz wypowiedziana, jest ciągle wypowiadana we wszystkich językach świata i za to Bogu niech będą dzięki. Za to także niech będą dzięki tym wszystkim, którzy nie ustają w wysiłkach, aby dążyć do jedności. Żywię nadzieję i taką noszę wiarę, że jeśli pójdziemy tą drogą, to kiedyś odnajdziemy się w pełnym zjednoczeniu" - zakończył Ks. Arcybiskup.
Biskup Jakub przypomniał, że podziały w Kościele to skutek grzechu i działania Szatana na świecie. "Dążenie do pojednania jest naszym chrześcijańskim obowiązkiem wynikającym z Ewangelii. Jako uczniowie Chrystusa powinniśmy zabiegać o odzyskanie utraconej niegdyś jedności" - stwierdził.
Jego zdaniem dobrą płaszczyzną w której już wyraża się jedność jest świadectwo jednego głosu w sprawach społecznych: "W obliczu zmasowanych ataków i wyśmiewania się z chrześcijańskich wartości i symboli, z czym spotykamy się coraz częściej, powinniśmy wypowiadać się jednym głosem i bronić naszych wspólnych, chrześcijańskich wartości" - stwierdził.
Na spotkaniu byli obecni duchowni prawosławni i katoliccy, siostry zakonne, wielu wiernych prawosławnych i katolików.
W ramach Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan już kolejny rok najwyżsi hierarchowie lokalnych Kościołów chrześcijańskich wygłaszają kazania podczas nabożeństw ekumenicznych w siostrzanym Kościele. 21 stycznia w białostockim kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny na Dojlidach prawosławny biskup Jakub wygłosi homilię podczas Mszy św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.