Nabożeństwem ekumenicznym w cerkwi prawosławnej rozpoczął się w niedzielę w Krakowie Tydzień Ekumeniczny. Tradycyjnie już spotkania i nabożeństwa w ramach Tygodnia będą się odbywały w świątyniach Kościołów różnych wyznań, zrzeszonych w krakowskim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan owocuje w Krakowie konkretnymi inicjatywami, realizowanymi później w ciągu całego roku - uważa prezes krakowskiego oddziału PRE ks. Roman Mikler. Jego zdaniem, na szczególną uwagę zasługuje współpraca członków Kościołów katolickiego i ewangelickiego w Wieliczce. Rady duszpasterskie obu parafii spotykają się na wspólnych nabożeństwach ekumenicznych i inicjują akcje charytatywne na rzecz najuboższych mieszkańców Wieliczki.
Innym owocem wspólnych modlitw w duchu ekumenicznym jest studencka grupa "Unitas", która kilka lat temu zawiązała się przy bazylice oo. Dominikanów. Tworzą ją studenci uczelni krakowskich, należący do kilku Kościołów protestanckich oraz do Kościoła katolickiego. Grupa współpracuje z duszpasterstwem akademickim przy parafii prawosławnej w Krakowie. Zdaniem ks. Miklera Tygodnie Ekumeniczne mają być przypomnieniem i zachętą do rozbudzenia wrażliwości i naturalnej u człowieka ciekawości. - To wzajemne "obwąchiwanie się" jest czynnikiem, który cementuje, zbliża i daje poczucie wspólnoty - przekonuje proboszcz prawosławnej parafii w Krakowie ks. Witold Maksymowicz. Ks. Konrad Rudnicki z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów dodaje, że dzięki takim spotkaniom i wspólnej modlitwie każda świątynia staje się "rodzinnym domem" dla chrześcijan różnych wyznań.
Cykl spotkań i nabożeństw ekumenicznych w krakowskich świątyniach tradycyjnie zakończy się w niedzielę 28 stycznia Nabożeństwem Słowa Bożego w bazylice oo. Dominikanów oraz Mszą św., którą odprawi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.