Opublikowany 10 lipca dokument Kongregacji Nauki Wiary o Kościele był przedstawiony w mediach niekompletnie i jednostronnie, zostając niewłaściwie zrozumiany. Wskazał na to w wypowiedzi dla agencji Zenit sekretarz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Treści “Odpowiedzi na pytania dotyczące niektórych aspektów nauki o Kościele” nie można ograniczać do stwierdzenia, że Kościół katolicki jest jedynym prawdziwym Kościołem. Bp Brian Farrell przypomina, że czytamy tam również stwierdzenie: „Według doktryny katolickiej można powiedzieć, że Kościół Chrystusowy jest obecny i działa w Kościołach i Wspólnotach kościelnych nie będących w pełnej komunii z Kościołem katolickim”.
Sekretarz watykańskiej dykasterii ds. ekumenizmu zwraca uwagę na różnice w pojmowaniu Kościoła, występujące między poszczególnymi wyznaniami chrześcijańskimi. Wspólnotom niekatolickim niemiło jest dowiedzieć się, że zdaniem katolików w ich koncepcji Kościoła brakuje czegoś istotnego. Ale i nam katolikom nie jest miło słyszeć, kiedy prawosławni uważają się za jedynych kontynuatorów Kościoła niepodzielonego pierwszego tysiąclecia. Tak samo w sercu reformacji znajduje się radykalna krytyka Kościoła katolickiego, który według protestantów nie pozostał wierny Chrystusowi i Pismu Świętemu. Nie powinni się zatem dziwić, że pojmujemy Kościół inaczej niż oni.
Bp Farrell podkreśla ponadto, że wspomniany dokument Kongregacji Nauki Wiary wskazuje na pilną konieczność dialogu ekumenicznego. Przypomniano w nim, że „pełnia powszechności Kościoła, rządzonego przez Następcę Piotra i Biskupów w komunii z nim, z powodu podziału chrześcijan natrafia na przeszkodę, by w pełni urzeczywistnić się w historii”. Tak więc – dodaje sekretarz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan – katolicy nie mogą czuć się samowystarczalni. Podział chrześcijan jest również dla nich tragedią, utrudniając dawanie przekonującego świadectwa.
Od 2023 r. to społeczność żydowska była najczęściej atakowaną grupą wyznaniową.
Według gazety Mosaico CSI, rozkaz dyktatury został wykonany w nocy 28 stycznia.
W zeszłym roku z takiej możliwości skorzystała rekordowa ilość par.