Sekretarz Konferencji Biskupów Rosji: Jesteśmy gotowi do dialogu

Jesteśmy gotowi do dialogu z Patriarchatem Moskiewskim na tematy eklezjologiczne - powiedział KAI ks. Igor Kowalewski. Sekretarz Konferencji Biskupów Rosji skomentował stanowisko metropolity smoleńskiego i kaliningradzkiego Cyryla, który powiedział, że Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP) nigdy nie uzna obecnego statusu diecezji katolickich na obszarze Rosji.

"Nigdy się na to nie zgodzimy i zawsze będziemy odrzucać istnienie na terytorium Rosji diecezji katolickich, uważając to za wyzwanie dla wspólnej nam idei wierności terytorialnej zasadzie władzy kościelnej" - powiedział przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego (OWCS) podczas konferencji prasowej po międzynarodowym sympozjum "Kościół lokalny a terytorium kanoniczne: aspekty kanoniczny, prawny i międzywyznaniowy", które odbyło się 1 grudnia w Moskwie. Jego zdaniem "dobrze by było zmienić status diecezji katolickich w Rosji, przywracając poprzedni szczebel administratur apostolskich".

Ks. Kowalewski przypomniał, że są różne podejścia do eklezjologii między Kościołami chrześcijańskimi. Jego zdaniem wypowiedź metropolity Cyryla wyraża znane od dawna podejście eklezjologiczne Kościoła prawosławnego. "Jeśli chodzi o dyskusje eklezjologiczne, to wiadomo, że są one tematem bardzo aktualnym, nie tylko między wyznaniami chrześcijańskimi. Również wewnątrz Kościoła prawosławnego toczą się dyskusje dotyczące tzw. terytorium kanonicznego między poszczególnymi autonomicznymi Kościołami prawosławnymi" - powiedział ks. Kowalewski. Dodał, iż "wypowiedź metropolity świadczy o tym, że potrzebny jest poważny dialog na poziomie teologicznym. Jesteśmy gotowi do takiego dialogu również tu w Rosji, na poziomie miejscowym, a nie tylko na szczeblu relacji pomiędzy Watykanem i Patriarchatem Moskiewskim".

Sekretarz rosyjskiego episkopatu wyraził nadzieję, że RKP zrozumie, że podniesienie administratur apostolskich do poziomu diecezji nie było znakiem ani prozelityzmu Kościoła katolickiego na terenie Rosji, ani nie zagraża Kościołowi prawosławnemu w tym kraju.

Wypowiedź metropolity Cyryla wywołała konsternację, a nawet oburzenie dużej części katolików w Moskwie. Ks. Kowalewski pytany, czy episkopat rosyjski wystosuje jakieś oficjalne stanowisko w tej sprawie odpowiedział, że jak na razie biskupi nie będą wystosowywali żadnego oficjalnego komunikatu. "Ja bym tego nie interpretował w kategoriach oburzenia, ani jakiejś walki z Kościołem prawosławnym. Po prostu jest to temat do bardzo gruntownego dialogu z Patriarchatem Moskiewskim na poziomie teologicznym. Podniosę ten temat na spotkaniu naszej grupy roboczej z RKP" - zaznaczył ks. Kowalewski. Zebranie odbędzie się jeszcze w grudniu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama