Ogólnokrajowe obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Ekumeniczne modlitwy w kościołach różnych wyznań, spotkania oraz koncerty muzyki organowej i cerkiewnej zaplanowano w całym kraju podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Odbędzie się on w dniach 18-25 stycznia pod hasłem zaczerpniętym z 1 Listu św. Pawła do Tesaloniczan: „Nieustannie się módlcie”.

Najwyżsi hierarchowie lokalnych Kościołów wygłoszą kazania podczas nabożeństw ekumenicznych w świątyniach innych Kościołów. Zgodnie bowiem z tradycją, podczas Tygodnia Ekumenicznego na nabożeństwa organizowane w kościołach różnych wyznań, zapraszani są przedstawiciele bratnich Kościołów. Nie tylko uczestniczą oni we wspólnej modlitwie ale i głoszą tam kazania.

W największych polskich miastach każdego dnia odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne w świątyni jednego z siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE). Wspólna modlitwa odbędzie się także w świątyni Kościoła rzymskokatolickiego, nie wchodzącego w skład PRE.

W centralnym nabożeństwie w Warszawie, które odbędzie się 20 stycznia o godz. 18.00 w kościele luterańskim Świętej Trójcy, wezmą udział przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz Kościoła rzymskokatolickiego. W tej właśnie luterańskiej świątyni w maju 2006 r. odbyło się spotkanie chrześcijan różnych wyznań z papieżem Benedyktem XVI.

Cykl ekumenicznych spotkań modlitewnych odbędzie się m.in. na Śląsku. „Skoro laicyzacja, bezideowość tak się szerzą, to również chrześcijanie powinni się pokazać, być razem” – podkreśla metropolita katowicki abp Damian Zimoń. Jego zdaniem „chrześcijanie powinni stanąć wobec tego świata razem, zwłaszcza jeśli chodzi o małżeństwo i rodzinę”.

Również biskup katowicki Kościoła ewangelicko-augsburskiego Tadeusz Szurman zauważa, że w przyszłości najważniejszy stanie się wymiar praktyczny chrześcijaństwa. „Zauważam taką tendencję: ludzie coraz mniej pytają o różnice doktrynalne, to staje się dzisiaj domeną teologów. Pytają natomiast o miłość, o to, jakim jesteś chrześcijaninem i jaki ślad na ziemi pozostawiasz po swojej działalności” – zauważył luterański duchowny.

W Białymstoku oprócz wspólnej modlitwy chrześcijan różnych wyznań odbędą się także ekumeniczne koncerty, spotkanie młodzieży oraz trójgłos katolicko - prawosławno – protestancki. Metropolita białostocki abp Edward Ozorowski wygłosi 19 stycznia kazanie w cerkwi Świętego Ducha w Białymstoku, a biskup Jakub ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej będzie kaznodzieją 20 stycznia w białostockim kościele katolickim św. Jadwigi, podczas głównego nabożeństwa Tygodnia Ekumenicznego.

Bp Tadeusz Pikus, napisał w związku z Tygodniem Ekumenicznym, że „o odnowienie pełnej i doskonałej jedności chrześcijan ma się troszczyć cały Kościół, zarówno wierni, jak i ich pasterze, każdy wedle własnych sił.

Przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu KEP przypomina też w liście, że brak jedności chrześcijan "jawnie sprzeciwia się woli Chrystusa, jest zgorszeniem dla świata i szkodzi głoszeniu Ewangelii".

Zwyczajem przyjętym w Polsce na nabożeństwach ekumenicznych stosowana jest gościnna wymiana kaznodziei. Zgodnie z ustaleniami podjętymi przez Polską Radę Ekumeniczną i Kościół rzymskokatolicki, na nabożeństwa Tygodnia Ekumenicznego należy zapraszać nie tylko duchownych i wiernych bratnich Kościołów, lecz również zachęcać wiernych własnego Kościoła do udziału w nabożeństwach w świątyniach i kaplicach Kościołów innej tradycji.

W skład Polskiej Rady Ekumenicznej, która formalnie zarejestrowana została w 1946 r., wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starkokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, zaproponowany został w 1908 r. przez ks. Paula Wattsona. Hasło tegorocznego Tygodnia „Nieustannie się módlcie” (1 Tes 5,17), opracowane zostało przez ekumeniczna grupę roboczą chrześcijan z Ameryki Północnej.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.