Tylko wspólne działanie wszystkich Kościołów może zaradzić wyzwaniom, przed jakimi stoi współczesna Europa – stwierdzili 18 stycznia w Poznaniu uczestnicy dyskusji panelowej zatytułowanej „Czy bliski jest czas zjednoczenia chrześcijan?”, która rozpoczęła w stolicy Wielkopolski obchody Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.
„Wyzwania stojące przed współczesnym światem zachęcają chrześcijan do wspólnego działania. Istotą tej drogi jest odpowiedzialność Kościołów za Europę i świat. Żaden Kościół w pojedynkę nie sprosta bowiem procesom, jakie zachodzą we współczesnym świecie” – napisał w przesłanym referacie bp Paisjusz z Kościoła prawosławnego, który nie mógł przybyć osobiście do Poznania.
Przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski, bp Tadeusz Pikus zwrócił z kolei uwagę, że „ekumenizm niesie również niebezpieczeństwa odejścia od prawdy za cenę dyplomacji i przyjaźni”. „Nie można odejść od prawdy” – ostrzegał bp Pikus.
Zwierzchnik Kościoła ewangelicko-metodystycznego w Polsce, bp Edward Puślecki postulował, by modlitw o jedność chrześcijan nie ograniczać jedynie do Tygodnia Ekumenicznego. „Trzeba dążyć do tego, aby organizować wspólne modlitwy w sprawach ważnych dla danej społeczności czy kraju. Taka modlitwa za miasto, czy za określony problem społeczny łączy i jest wyrazem troski za Polskę i Europę” – stwierdził bp Puślecki.
Odpowiadając na pytanie postawione w tytule dyskusji o perspektywy czasowe zjednoczenia chrześcijan, bp Puślecki powiedział: „Nie należy tracić nadziei, że poczujemy się braćmi i siostrami nawet jeżeli inaczej wierzymy”.
Prowadzący panel kierownik Sekcji Teologii Ekumenicznej i Katedry Ekumenizmu na UKSW, ks. Wojciech Hanc zaznaczył, że „ekumenizm nie jest tylko domeną specjalistów, hierarchów czy teologów, ale wszystkich, którzy zostali ochrzczeni”.
Od 2023 r. to społeczność żydowska była najczęściej atakowaną grupą wyznaniową.
Według gazety Mosaico CSI, rozkaz dyktatury został wykonany w nocy 28 stycznia.
Zastąpił bp. dr. Mariana Niemca, który sprawował ten urząd w latach 2014-2024.