Przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich wzięli udział w uroczystej wieczerni – nieszporach prawosławnych w kieleckiej cerkwi św. Mikołaja, zakończonych konferencją na temat ikony. W dniach 18-25 stycznia trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Nabożeństwu przewodniczył ks. protojerej Władysław Tyszuk, proboszcz wspólnoty prawosławnej w Kielcach. Śpiewaną liturgię prawosławną po raz pierwszy przedstawiły wspólnie prawosławni i katolicy, m.in. miejscowy chór cerkiewny, katolicka grupa wokalna Oikumene, młodzież związana z duchowością Taize i klerycy Wyższego Seminarium Duchownego. Śpiewacy zaprezentowali także kolędy prawosławne.
Ks. dr Przemysław Kantyka omawiając Pierwszy List św. Pawła do Tesaloniczan, w którym nawoływał on do pokoju, cierpliwości, dobra, nieustannej modlitwy i dziękczynienia. „To zaledwie kilka linijek tekstu, które zawierają w sobie cały poradnik życia chrześcijańskiego” – mówił ks. Kantyka.
O szczególnym miejscu ikony w Kościele, nie tylko prawosławnym, mówił Michał Płoski - uznany ikonopis i działacz ekumeniczny, z wykształcenia prawnik, który pisaniem ikon zajmuje się od połowy lat 80. Wyjaśniał, iż to poprzez „spojrzenie ikony” zafascynował się prawosławiem.
Ikony nie należy rozumieć tylko jako wyobrażenia świętej postaci czy ilustracji do Pisma Świętego, lecz jako „pełną łaski obecność przedstawianej postaci” – podkreślił Płoski.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.