USA: Czy anglikańska diecezja wejdzie do Kościoła katolickiego?

Episkopalna diecezja Fort Worth w Teksasie podjęła decyzję o wejściu w skład anglikańskiej prowincji opowiadającej się za ortodoksją w podstawowych kwestiach moralnych. Zdaniem obserwatorów może to być etap pośredni przed przystąpieniem do Kościoła katolickiego.

Diecezja Fort Worth stała się 15 listopada częścią prowincji Southern Cone. Ma ona swą centralę w Argentynie i odrzuca ordynację osób publicznie manifestujących swój homoseksualizm, czy błogosławienie związków osób tej samej płci.

Jak zaznacza na stronie internetowej Catholic Online diakon Keith Fournier, przed kilkoma miesiącami grupa duszpasterzy tej diecezji anglikańskiej, w porozumieniu ze swym biskupem skontaktowała się z ordynariuszem katolickiej diecezji Fort Worth, bp. Kevinem Vannem. Zwrócili się oni do hierarchy z prośbą o wskazanie, jak cała diecezja mogłaby nawiązać pełną komunię z Rzymem.

Stolica Apostolska sprawę przejścia poszczególnych osób z innych wyznań chrześcijańskich na katolicyzm pozostawia w kompetencji biskupów diecezjalnych, natomiast podobne sprawy w przypadku grupy wiernych rozstrzyga Kongregacja Nauki Wiary. Współpracuje ona z Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz innymi dykasteriami Kurii Rzymskiej.

Rozmowy z Watykanem w sprawie wejścia do Kościoła katolickiego prowadzi również Tradycyjna Wspólnota Anglikańska, do której należy 16 Kościołów w Afryce, Ameryce, Azji, Australii i Europie. 5 lipca br. Kongregacja Nauki Wiary zapewniła, że poważnie rozpatruje plany jedności. Stolica Apostolska zaznaczyła jednocześnie, że sytuacja w obrębie Wspólnoty Anglikańskiej staje się coraz bardziej złożona.

W 1980 r. Kościół katolicki zadecydował o umożliwieniu przyjęcia święceń kapłańskich byłym duchownym anglikańskim, którzy przeszli na katolicyzm. Chodzi zarówno o celibatariuszy jak i mężczyzn żonatych. Jednocześnie Jan Paweł II zezwolił, aby w dawnych parafiach anglikańskich zachowano tradycyjne modlitwy, które nie są sprzeczne z wiarą katolicką

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama