Zgromadzona w Brukseli młodzież powitała Nowy Rok modlitwą o pokój na świecie - donosi Radio Watykańskie. Nie zabrakło też konkretnego znaku solidarności z prześladowanymi chrześcijanami.
W sylwestrowy wieczór na halach wszyscy zgromadzili się jeszcze na wspólną modlitwę o godzinie 19:00. Jak zawsze, po modlitwie brat Alois skierował do uczestników kilka słów rozważania. Mówił o miłości Bożej i o tym, że szukać jej musimy w spotkaniu z Chrystusem, spotkaniu ze Słowem Bożym.
Potem młodzi wrócili do swoich parafii i tam o 23:00 w wielu miejscach Brukseli i okolic spotkali się na wieczorne czuwanie w intencji pokoju. W tym roku ta modlitwa była szczególnie intensywna w związku z kolejnymi, nowymi sytuacjami konfliktowymi w świecie.
Młodzi spotkali się jeszcze raz w swoich parafiach na Mszach noworocznych, a w południe gościły ich rodziny. Ogółem 12-13 tysięcy rodzin spotkało się 1 stycznia przy swoich stołach z uczestnikami Europejskiego Spotkania Młodych. Wszyscy po południu wróciliśmy na halę Expo, żeby spotkać się tym razem w grupach narodowych i regionalnych. Zastanawialiśmy się, co dalej zrobić z tym doświadczeniem wiary, doświadczeniem poszukiwania Boga i źródeł życia w Nim.
Polacy spotykają się w największej hali numer 11. Są z nimi biskupi, oczywiście wszyscy się cieszą dobrą wiadomością, że następny rok zgromadzi młodych Europejczyków w naszym kraju. Biskupi Wojciech Polak i Kazimierz Gurda odpowiadali na pytania młodych na temat Kościoła jako miejsca spotkania, wspólnoty wspólnot. Wieczorem przewidziano jeszcze ostatnią wspólną modlitwę na halach, potem powrót do parafii.
Szukamy na tych europejskich spotkaniach konkretnych gestów, znaków solidarności z ludźmi, z chrześcijanami na całym świecie. Brat Alois ogłosił podczas spotkania w Brukseli akcję drukowania miliona egzemplarzy Pisma Świętego w języku chińskim. Tę akcję będzie można wesprzeć kolektą. Każdy, kto zechce, będzie mógł się przyłożyć do tego dzieła wydrukowania miliona egzemplarzy Pisma Świętego, które zostanie przesłane do Chin.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.