Otacza nas wielkie mnóstwo świadków (...) nieznanych bojowników za wielką sprawę Ewangelii. Wywodzą się oni z wszystkich krajów i narodów, spośród wiernych wszystkich Kościołów i Wspólnot kościelnych.
4. Wspomnienie uczniów Chrystusa, którzy oddali życie głosząc Ewangelię w Azji i Oceanii
— Margherita Chou, katoliczka chińska, aresztowana w 1958 r., gdy miała 22 lata, spędziła 21 lat w więzieniu i w obozie pracy.
— Bp Philip Strong, anglikański biskup w Papui-Nowej Gwinei, nie chciał opuścić kraju mimo niebezpieczeństwa, jakie zagrażało misjonarzom europejskim ze strony okupantów japońskich. 2 września 1942 r. został osadzony w obozie koncentracyjnym wraz z ośmioma kapłanami i dwoma współpracownikami świeckimi.
MODLITWA
Pamiętaj, Ojcze Pana naszego Jezusa Chrystusa, o wszystkich, którzy nie tylko uwierzyli, ale oddali życie za Ewangelię głoszoną w Azji i Oceanii: o pasterzach i wiernych, zakonnikach i zakonnicach, katechistach i świeckich, matkach i ojcach rodzin, zjednoczonych nieraz w cierpieniu nową więzią wspólnoty i braterstwa, gotowych oddać życie jeden za drugiego; ukazali oni moc i piękno błogosławieństwa czyniących pokój, zostaną zatem nazwani synami Bożymi. Niech ich imiona będą zapisane w niebie.
5. Wspomnienie wiernych Chrystusa, prześladowanych z nienawiści do wiary katolickiej
— Manuel de Irujo, minister sprawiedliwości w republikańskim rządzie hiszpańskim, podał się do dymisji w grudniu 1937 r. w proteście przeciwko prześladowaniom Kościoła podczas wojny domowej.
— Bp José de Jesús Manriquez y Zarate, katolicki ordynariusz Huejutla (Meksyk), ur. w 1884 r., był jednym z najodważniejszych przeciwników antyreligijnej polityki władz meksykańskich i krytyków antykościelnej konstytucji z 1917 r. W maju 1926 r. został osadzony w areszcie domowym, a następnie zmuszony do opuszczenia kraju wraz z wszystkimi biskupami katolickimi.
MODLITWA
Pamiętaj, Ojcze święty i wierny, o niezliczonej rzeszy wszystkich Twoich synów i córek, którzy zaznali prześladowań także w krajach o tradycjach katolickich i na różne sposoby wyznawali Imię Chrystusa Króla i Pana, nie chcąc się wyrzec wiary otrzymanej na chrzcie. Doznali oni błogosławieństwa prześladowanych dla sprawiedliwości i pozostali wierni aż do końca. Niech otrzymają wieniec chwały.
6. Wspomnienie świadków ewangelizacji w Afryce i na Madagaskarze
— Jolique Rusimbamigera, alumn seminarium w Buta (Burundi), został ciężko ranny 30 kwietnia 1997 r. podczas masakry, w której zginęło 44 seminarzystów Hutu i Tutsi, którzy nie chcieli się rozdzielić.
— W.G.R. Jotcham, kanadyjski baptysta, lekarz i misjonarz, ur. w 1915 r., pracował w leprozorium w Katsina, w muzułmańskim regionie Nigerii. Ofiarnie niosąc pomoc chorym podczas epidemii zapalenia opon mózgowych, zaraził się i zmarł w wieku 23 lat.
MODLITWA
Pamiętaj, Ojcze nieba i ziemi, o wszystkich chrześcijanach — katolikach, prawosławnych, anglikanach i protestantach — którzy głosili Ewangelię prawdy i życia na gościnnej ziemi starych i młodych Kościołów Afryki i na Madagaskarze. Nie szczędzili oni trudów, aby zasiewać słowo życia, zrosili je swoją krwią, najpierw zaś żyli tym słowem na wszystkich drogach ewangelizacji; byli świadkami błogosławieństwa miłosiernych, modlili się i oddali życie za swoich przyjaciół i prześladowców. Niech na wieki trwa pamięć o tych naszych przodkach w wierze.
7. Wspomnienie chrześcijan, którzy oddali życie z miłości do Chrystusa i do braci w Ameryce
— Bp Alejandro Labaka, Hiszpan ur. w 1920 r., kapucyn, ordynariusz Aguarico w Ekwadorze, poświęcił wszystkie siły apostolstwu wśród Indian Huaorani. 21 lipca 1987 r. poniósł śmierć z ręki tych, którym pragnął głosić Ewangelię. Wraz z nim zginęła misjonarka kapucyńska s. Inés Arango.
— Bp Jesús Emilio Jaramillo Monsalve, ur. w 1916 r., od 1970 r . wikariusz apostolski Arauca w Kolumbii, odważnie przeciwstawiał się przemocy i niesprawiedliwości społecznej w swojej diecezji. 2 października 1989 r. podczas wizyty pasterskiej w jednej z parafii został napadnięty przez grupę partyzantów, poddany torturom i zamordowany.
MODLITWA
Pamiętaj, Ojcze ubogich i odrzuconych, o wszystkich, którzy dali świadectwo o ewangelicznej prawdzie i miłości w Ameryce, składając w ofierze nawet własne życie: o gorliwych pasterzach, takich jak niezapomniany abp Oscar Romero, zabity przed ołtarzem, przy którym sprawował ofiarę eucharystyczną, o ofiarnych kapłanach, odważnych katechistach i katechistkach, zakonnikach i zakonnicach wiernych swojej konsekracji, świeckich służących czynnie sprawie pokoju i sprawiedliwości, świadkach braterstwa, które nie ma granic; sprawili oni, że pełnym blaskiem zajaśniało błogosławieństwo łaknących i pragnących sprawiedliwości Bożej. Niech zostaną nasyceni oglądaniem Twojego oblicza i niech będą dla nas świadkami nadziei.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.