Kościół i cała jego działalność ewangelizacyjna ma zmierzać w tym kierunku, by wszyscy wierzący w Chrystusa mogli osiągnąć jedność - uważa bp Tadeusz Pikus, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski.
KAI: Czy to poszukiwanie duchowej odnowy i jedności Europy w ramach Europejskich Zgromadzeń Ekumenicznych przekłada się na konkretne inicjatywy w poszczególnych krajach i Kościołach?
- Tak. Takim konkretem są m.in. spotkania ludzi różnych wyznań o charakterze naukowym czy modlitewnym, ich współpraca charytatywna. Czasami przynoszą one owoce wręcz niespodziewane, szczególnie wtedy, gdy w środowisku mieszanym wyznaniowo ustępują wrogość i uprzedzenia, a nastaje zgoda i wola współpracy. Dobrem są już same spotkania, z których wyrastają wspólne inicjatywy. Np. w Polsce 23 stycznia 2000 r., podczas centralnego nabożeństwa ekumenicznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w luterańskim kościele Świętej Trójcy w Warszawie została podpisana "Deklaracja o wzajemnym uznaniu chrztu świętego" przez zwierzchników Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej (z wyjątkiem Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP) oraz przez przewodniczącego KEP kard. Józefa Glempa. Z kolei archidiecezja krakowska wypracowała na swoim terenie wraz z innymi Kościołami rodzaj pomocy duszpasterskiej pt. "Kościoły chrześcijańskie zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej". Jest to rodzaj informatora, który może być bardzo pożyteczny do poznania i zrozumienia Kościołów "siostrzanych". Trzeba też wspomnieć o trwających pracach nad ekumenicznym tłumaczeniem Biblii, o dorocznych Ekumenicznych Dniach Biblijnych i wielu innych wspólnych przedsięwzięciach.
KAI: Powiedział Ksiądz Biskup, że jednym z etapów III Europejskiego Zgromadzenia Ekumenicznego były inicjatywy lokalne. Jakie inicjatywy zostały podjęte w Polsce? Z czym pojedzie do Sibiu polska delegacja?
- Zgromadzenie nie eliminuje dotychczasowych inicjatyw w poszczególnych krajach, a wręcz je integruje. Natomiast inicjatywami związanymi z obecnym Zgromadzeniem były wspólne modlitwy i sympozja naukowe o tematyce związanej z ewangelizacją i problematyką europejską. Sympozja odbyły się na uniwersytecie w Opolu oraz w Warszawie. To ostatnie zostało zorganizowane 26 marca br. w Ewangelickim Duszpasterstwie Wojskowym w Warszawie, z udziałem delegatów wyjeżdżających do Rumunii. Konkretem jest też kontynuacja działalności charytatywnej w ramach współpracy katolickiej Caritas, ewangelickiej Diakonii i prawosławnego Eleosu. Ponadto w warszawskim oddziale PRE została zorganizowana w czasie nabożeństw tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zbiórka pieniężna na pomoc dla wyjeżdżających do Sibiu delegatów pochodzących z krajów biedniejszych.
KAI: Jednym z tematów spotkania w Sibiu będzie Karta Ekumeniczna...
- ...która została przyjęta przez Kościoły za podstawę programową całego III Europejskiego Zgromadzenia Ekumenicznego. Dlatego zawarte w niej idee stanowią punkt wyjścia do rozważań w czasie wszystkich spotkań. Na etapie finalnym będą omawiane tematy: jedności (jak ją rozumieć i osiągać?), duchowości (gdzie jest jej źródło, w jaki sposób ją wypracowywać, jak nią żyć i się dzielić?), świadectwa (które w dzisiejszym świecie więcej znaczy niż nauczanie, a zakłada znajomość prawdy), Europy (poznanie jej nie z teorii, ale z doświadczenia 3 tys. delegatów).
Kolejnym tematem są religie. Jeszcze do niedawna Europa kolonizowała inne kontynenty. Dzisiaj ludzie z innych kontynentów kolonizują Europę, zaludniając ją, wprowadzając swoją cywilizację, kulturę, religię, prawo, obyczaje. Jak w tym pluralizmie, także religijnym, odkrywać prawdę o Bogu i ewangelizować?
Wiąże się z tym kolejny temat: emigracja. Chodzi nie tylko o przybyszów z zewnątrz, ale i o przemieszczanie się w ramach Unii Europejskiej. Wiemy przecież, że na naszych oczach gruntownie zmienia się tkanka społeczna Europy, gdy chodzi o mobilność jej mieszkańców.