Światowa Rada Kościołów... Czym jest? Dlaczego Kościół katolicki do niej nie należy?
Katolicy a ŚRK
Dlaczego Kościół katolicki nie jest członkiem ŚRK? – Nie ma teologicznych przeciwwskazań, chodzi raczej o względy natury praktycznej – wyjaśnia ks. prof. Pawłowski. – W ŚRK większość Kościołów ma charakter narodowy. Gdyby do ŚRK wstąpił Kościół rzymskokatolicki, musiałby wstąpić jako całość, jako jeden Kościół. W ten sposób zdominowałby całą Radę, ponieważ liczba głosów zależy od liczby członków danego Kościoła. Wspólnotę katolicką reprezentuje 1,2 mld wiernych, czyli dwa razy więcej, niż wynosi liczba członków wszystkich Kościołów ŚRK. Nastąpiłaby więc gigantyczna dysproporcja.
Ekumeniczne otwarcie Kościoła katolickiego zaowocowało regularną współpracą z RŚK. Już w 1965 r. powstała Wspólna Grupa Robocza katolików i reprezentantów ŚRK. Obok dialogu teologicznego istnieją też wspólne inicjatywy na rzecz praw człowieka, ekologii, misji chrześcijańskich czy pomocy socjalnej. W 1979 r. ówczesny sekretarz generalny ŚRK Philip Potter stwierdził: „Na ironię zakrawa fakt, że relacje z największym Kościołem nieczłonkowskim, Kościołem rzymskokatolickim, były bardziej intensywne od kontaktów z wieloma Kościołami członkowskimi”.
Do tej pory miały miejsce dwie wizyty papieskie w siedzibie władz ŚRK w Genewie. Pierwszą złożył Paweł VI 10 czerwca 1969 roku. – Oto jesteśmy między wami. Nasze imię to Piotr – mówił na początku wystąpienia w Genewie. Paweł VI podkreślił, że do zadań Piotra należy posługa jedności i w imię tej misji przybywa.
Drugim papieżem, który złożył wizytę w centrali ŚRK, był Jan Paweł II. Stało się to 12 czerwca 1984 roku. Ojciec Święty wskazywał, jak wiele łączy chrześcijan. Podobnie jak Paweł VI zwrócił uwagę na rolę biskupa Rzymu jako „ośrodka i gwarancji jedności”. Papież zaznaczył, że rozumie, iż to przekonanie stanowi trudność dla niekatolików, ale trzeba o tym „szczerze i przyjaźnie dyskutować”.
Franciszek będzie trzecim papieżem odwiedzającym centralę ŚRK. Odwiedzi Genewę 21 czerwca br. Program przewiduje spotkanie i modlitwę ekumeniczną oraz obiad w Instytucie Ekumenicznym w Bossey pod Genewą z kierownictwem ŚRK.
Kardynał Kurt Koch, watykański „minister” ds. ekumenizmu, tłumaczył, że motto tej wizyty – „Wspólnie iść naprzód, modlić się i pracować” – ilustruje także „ekumenizm według papieża”. – Ekumenizm dla niego nie polega tylko na dialogu, lecz także na wspólnej modlitwie i działaniach – mówił. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Müller podkreślił, że spotkanie papieża w Genewie musi służyć jedności, nie może ograniczać się do zwykłej wymiany uprzejmości. Powinny zostać na nim poruszone różnice, które jeszcze należy przezwyciężyć. Celem ekumenizmu nie jest wymazywanie różnic w istotnych kwestiach wiary.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.