Wspólne obchody Wielkanocy

Prawosławni, katolicy i protestanci będą wspólnie obchodzili Wielkanoc zarówno w tym jak i w 2011 roku. Wynika to ze zbieżności kalendarzy juliańskiego, używanego w Kościołach wschodnich i gregoriańskiego, używanego na Zachodzie.

W 2004 r. Wielkanoc przypada 4 kwietnia, a w 2011 r. – 24 kwietnia. Do podobnej zbieżności dat Wielkanocy dojdzie w 2014 i 2017 r. Poprzednio podobnie było w latach 2001 i 2004.

Podczas Soboru Watykańskiego II Kościół katolicki zaproponował, by wszyscy chrześcijanie wspólnie obchodzili Wielkanoc w drugą niedzielę kwietnia. Również papież Jan Paweł II chciał wspólnych obchodów największego święta chrześcijan przez wszystkie wyznania. Propozycje te jednak nie zostały podjęte.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Chrześcijanin
  06.04.2010 18:29
  Pozdrawiam serdecznie!

  Kalendarz Juliański i Gregoriański zawsze są w stosunku do siebie przesunięte (13 dni różnicy). Więc zupełnie nieuprawnione jest stwierdzenie o zbieżności tych kalendarzy w konkretnych latach.

  Wielkanoc jest świętem ruchomym, nie umiejscowionym w konkretnej dacie jednego czy drugiego kalendarza. Chrześcijaństwo Zachodnie obchodzi to święto w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. W Kościołach Wschodnich natomiast dodatkowym warunkiem do spełnienia jest to, że może ono przypadać dopiero po Święcie Paschy obchodzonym przez Żydów. (Z tego powodu wynika rozbieżność w dacie obchodzenia tego chrześcijańskiego święta - czasami różnica sięga 5 tygodni).
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.