Papież: nie bądźmy więźniami różnic, tylko budujmy jedność

O konieczności kontynuowania wspólnej drogi, której celem jest pełna komunia w Kościele, Papież Franciszek mówił do członków organizacji „Apostolikì Diakonia”.

Należy ona do Greckiego Kościoła Prawosławnego i mocno zaangażowana jest w dialog ekumeniczny zarówno na płaszczyźnie kultury, jak i teologii. Współpracuje m.in. z Watykańską Biblioteką Apostolską oraz Papieskim Instytutem Wschodnim w dziele formowania kapłanów, katechistów i misjonarzy.

Ojciec Święty przypomniał, że ścisła współpraca członków „Apostolikì Diakonia” z Papieską Radą ds. Promowania Jedności Chrześcijan zaowocowała szeregiem wspaniałych projektów kulturalnych i formacyjnych. Wskazał, że jest to doskonały przykład tego, jak owocna może być współpraca katolików i prawosławnych. Podkreślił, że studenci, którzy skorzystali ze wspólnych projektów, namacalnie doświadczyli, że jest więcej rzeczy, które nas łączą niż tych, które trzymają na dystans.

“Wspólne działanie pomaga w odkrywaniu w nas braci. Młodzi uczą nas, byśmy nie pozostawali więźniami różnic, tylko rozpalali pragnienie wspólnej drogi, marząc o przezwyciężeniu przeszkód, które uniemożliwiają pełną komunię – mówił Franciszek. – To do nas należy kontynuowanie wspólnej drogi, wspólnych działań, by stawać się braćmi. Krok za krokiem, w rzeczach, które robimy, będziemy mogli zauważyć, z Bożą pomocą, obecność Jego miłości, która jednoczy nas w coraz mocniejszej komunii.”

Franciszek wskazał, że w dialogu ekumenicznym ważne jest patrzenie na siebie jak na braci, a nie obcych, których ktoś postawił nam na drodze. Zachęcił do zacieśniania katolicko-prawosławnych inicjatyw na rzecz małżeństwa i rodziny.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.