Moskwa: robocze spotkanie ekumeniczne

W Moskwie odbyło się spotkanie Wspólnej Grupy Roboczej ds. Trudnych w relacjach prawosławno-katolickich. Ze strony katolickiej spotkaniu współprzewodniczył sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Katolickiego Rosji ks. Igor Kowalewski wraz z sekretarzem nuncjatury ks. Wiswaldasem Kulbokasem, natomiast prawosławnej zastępca przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego igumen Filip Riabych.

Na początku uczestnicy z zadowoleniem podkreślili realizację ustaleń z poprzedniego spotkania w grudniu ubiegłego roku. Dotyczyły one współpracy salezjańskiego koledżu poligraficznego w Gatczinie pod Sankt-Petersburgiem z Akademią Duchowną w północnej stolicy Rosji. Studenci Akademii przeprowadzili w koledżu salezjańskim cykl wykładów o prawosławiu.

Dalej rozpatrzono problemy kanonicznego statusu parafii greckokatolickich i zwrotu Kościołowi świątyń katolickich w Rosji. Przedstawiono sprawę dialogu patriarchatu moskiewskiego z konferencją episkopatu w Polsce i inne problemy współpracy prawosławno-katolickiej.

Następnie członkowie Grupy Roboczej wzięli udział w spotkaniu duszpasterskim duchowieństwa centralnego okręgu archidiecezji Matki Bożej, któremu przewodniczył ordynariusz, abp Paolo Pezzi. Poruszono szereg praktycznych kwestii między obydwoma Kościołami w Rosji, takie jak na przykład problem małżeństw mieszanych.

Następne spotkanie Grupy Roboczej odbędzie się w drugiej połowie 2010 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.