Moskwa: robocze spotkanie ekumeniczne

W Moskwie odbyło się spotkanie Wspólnej Grupy Roboczej ds. Trudnych w relacjach prawosławno-katolickich. Ze strony katolickiej spotkaniu współprzewodniczył sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Katolickiego Rosji ks. Igor Kowalewski wraz z sekretarzem nuncjatury ks. Wiswaldasem Kulbokasem, natomiast prawosławnej zastępca przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego igumen Filip Riabych.

Na początku uczestnicy z zadowoleniem podkreślili realizację ustaleń z poprzedniego spotkania w grudniu ubiegłego roku. Dotyczyły one współpracy salezjańskiego koledżu poligraficznego w Gatczinie pod Sankt-Petersburgiem z Akademią Duchowną w północnej stolicy Rosji. Studenci Akademii przeprowadzili w koledżu salezjańskim cykl wykładów o prawosławiu.

Dalej rozpatrzono problemy kanonicznego statusu parafii greckokatolickich i zwrotu Kościołowi świątyń katolickich w Rosji. Przedstawiono sprawę dialogu patriarchatu moskiewskiego z konferencją episkopatu w Polsce i inne problemy współpracy prawosławno-katolickiej.

Następnie członkowie Grupy Roboczej wzięli udział w spotkaniu duszpasterskim duchowieństwa centralnego okręgu archidiecezji Matki Bożej, któremu przewodniczył ordynariusz, abp Paolo Pezzi. Poruszono szereg praktycznych kwestii między obydwoma Kościołami w Rosji, takie jak na przykład problem małżeństw mieszanych.

Następne spotkanie Grupy Roboczej odbędzie się w drugiej połowie 2010 roku.

«« | « | 1 | » | »»