Katolickie Kościoły Wschodnie wywodzą się z unii poszczególnych Kościołów wschodnich z Rzymem.
AUTOR / CC 3.0 Msza św. w kościele syro-malankarskim Syro-Malankarski Kościół Katolicki
Część chrześcijan malabarskich - rytu wschodniosyryjskiego, czyli chaldejskiego - w połowie XVII w., w wyniku polityki latynizacyjnej ich Kościoła prowadzonej przez Portugalczyków, zerwała z Rzymem i zwróciła się o komunię kościelną do patriarchy Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego (jakobickiego).
Patriarcha przyjął ich do jedności w r. 1665, żądając przyjęcia przez nich przedchalcedońskiej doktryny i rytu antiocheńskiego. Chrześcijan tych nazwano malankarczykami. Z ich kręgu wywodzą się też katolicy malankarscy.
W XVIII wśród chrześcijan tradycji syro-malankarskiej podjęto kilka prób nawiązania kontaktów z Rzymem - nie przyniosły one jednak trwałych rezultatów. Pod koniec XIX w. zrodziły się nowe dążenia na rzecz unii z Rzymem w duchu reformy i uporządkowania sytuacji w Kościele. Dążenie te przetrwały do początku wieku XX.
W 1926 r. biskupi Syro-Malankarskiego Kościoła Ortodoksyjnego rozpoczęli negocjacje zjednoczeniowe z Rzymem. Warunkiem, jaki stawiali była zgoda Rzymu na zachowanie bez zmian rytu antiocheńskiego oraz pozostanie biskupów na ich stolicach.
Rzym przychylił się ku tej propozycji, stawiając jako warunek złożenie przez biskupów wyznania wiary katolickiej oraz zastrzegając sobie weryfikację ważności ich chrztu, święceń kapłańskich i biskupich. Ostatecznie, gdy nadeszła odpowiedź Rzymu, tylko dwaj biskupi (Mar Iwanios i Mar Teofilos) byli gotowi na przystąpienie do unii. Wraz z jednym kapłanem, jednym diakonem oraz jednym świeckim zostali oni przyjęci do Kościoła katolickiego 20 IX 1930 r.
W krótkim czasie do unii przystąpiły dwa zgromadzenia zakonne (męskie i żeńskie) „Naśladowania Chrystusa", a nieco później do unii z Rzymem przystąpiło jeszcze dwóch biskupów, tym razem z jurysdykcji patriarchy syryjsko-ortodoksyjnego.
Cechą charakterystyczną Kościoła jest głębokie przywiązanie duszpasterzy i wiernych do swej tradycji duchowej i liturgicznej. Kościół zachowuje ryt antiocheński, a językiem liturgicznym jest tradycyjnie język syriacki (w ograniczonym zakresie) oraz żywy język wiernych - malajalam.
W 1958 r. w Kościele podjęto inicjatywę zorganizowaniachrześcijańskiego aśramu, otwartego na duchową spuściznę Indii i zarazem opartego na regule benedyktyńskiej. Klasztor o nazwie Kurisumala Ashram (Góra Krzyża) stał się on centrum duchowych spotkań chrześcijan i hinduistów. Zachowując wiele tradycji monastycznych hinduskich (w ubiorze, odżywianiu się itp.) aśram Kurisumala pielęgnuje liturgię tradycji malankarskiej.
Katolicki Kościół Syro-Malankarski liczy aktualnie ok. 280 tys. wiernych. Posiada trzy eparchie, wszystkie w stanie Kerala. Na czele Kościoła stoi metropolita Triyandrum. Kościół obfituje w powołania kapłańskie i zakonne. W Kościele działają zgromadzenia (męskie i żeńskie) „Naśladowania Chrystusa", zgromadzenie żeńskie Córek Maryi oraz niewielka grupa zakonników i zakonnic obrządku łacińskiego.
Obok zwykłej pracy duszpasterskiej i wychowawczej kapłani i siostry zakonne Kościoła syro-malankarskiego prowadzą również działalność misyjną wśród niechrześcijan w innych regionach Indii.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obawy spotęgował niedawny incydent wymierzony w rodzinę chrześcijańską.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.