Turcja ma zwrócić prawosławnym sierociniec

Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosił wyrok, który może mieć radykalny wpływ na przyszłość chrześcijan w Turcji. Sędziowie w Strasburgu jednomyślnie nakazali tureckiemu państwu zwrócić patriarchatowi Konstantynopola skonfiskowany przez państwo budynek sierocińca na wyspie Buykada. Tym samym uznano nie tylko naruszenie praw własności, ale również osobowość prawną patriarchatu, którą władze w Ankarze konsekwentnie negują.

W tym sensie wyrok trybunału może być precedensem, który doprowadzi do zmiany statusu zarówno prawosławnych, jak i innych mniejszości religijnych, które w Turcji są dyskryminowane przez prawo. Ankara nie przyjmuje na przykład do wiadomości, że istnieje w ogóle coś takiego, jak patriarchat Konstantynopola, będący duchowym ośrodkiem światowego prawosławia.

Dla tureckich władz patriarcha Bartłomiej to co najwyżej duszpasterz garstki wiernych prawosławnych, którzy ostali się jeszcze w Stambule. W konsekwencji nie może być on nawet właścicielem swojej katedry, która z konieczności należy do Fundacji św. Jerzego. Sytuacja katolików jest jeszcze gorsza, ponieważ nie posiadają oni nawet statusu mniejszości religijnej.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.