Północny Cypr: święta bez biskupa

Trwają antychrześcijańskie czystki w okupowanym przez Turcję północnym Cyprze. Tamtejsi prawosławni chrześcijanie przeżywają obecnie Wielki Tydzień. Tymczasem jednemu z tamtejszych biskupów odmówiono wjazdu do swej diecezji.

Bp Christoforos jest ordynariuszem Karpasii od czterech lat. Miał jednak zakaz sprawowania liturgii na terenie okupowanym. Dwa tygodnie temu tureckie władze uznały go oficjalnie za persona non grata. Od tej pory bezskutecznie stara się on dostać na terytorium swej diecezji, by wraz ze swymi wiernymi przeżywać Triduum Paschalne. W jego obronie wystąpił już cypryjski rząd, który sprawę skierował do Brukseli, domagając się, by prześladowania chrześcijan przez tureckie władze zostały wzięte pod uwagę w procesie integracji Turcji z Unią Europejską.

Przy tej okazji cypryjski Kościół wspomina też o kulturowej czystce, jaka przebiega na okupowanej części wyspy. Turcja chce wymazać stamtąd wszelkie ślady po dwutysiącletniej obecności chrześcijaństwa. Dlatego też nie pozwala się na remont zabytkowych cerkwi, które popadają w ruinę. Demontuje się z nich freski i mozaiki, by potem sprzedać je na czarnym rynku. W szczególnie opłakanym stanie znajduje się monaster św. Andrzeja, którego założycielem jest zgodnie z tradycją sam apostoł Chrystusa.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.