Katolicy i ewangelicy z polskiej oraz czeskiej strony miasta modlili się na Górze Zamkowej. Ich miasto obchodzi 1200. rocznicę legendarnego założenia.
Mieszkańcy miasta z obu stron Olzy, przedstawiciele władz samorządowych oraz parlamentarzyści spotkali się na Górze Zamkowej, nieopodal romańskiej rotundy św. Mikołaja, najstarszej chrześcijańskiej świątyni na Śląsku Cieszyńskim. Modlitwie przewodniczyli biskupi katoliccy: Tadeusz Rakoczy i Franciszek Lobkowicz oraz ewangeliccy: Paweł Anweiler i Stanisław Piętak.
Jak podkreślał Bogdan Ficek, burmistrz Cieszyna, w programie jubileuszowych obchodów nie mogło zabraknąć tej ekumenicznej uroczystości, bo Cieszyn był zawsze miastem chrześcijańskim. – To duchowe bogactwo stanowi o naszej tożsamości, godności, a zarazem staje się bogatym źródłem i natchnieniem – mówił ks. prałat Andrzej Rdest, dziekan cieszyński.
Gród i świątynia
Inspiracją do jubileuszu miasta stało się znane z legendy spotkanie trzech braci: Leszka, Bolka i Cieszka. Historię plemienia Gołęszyców, pierwszego grodziska na Górze Zamkowej, a także Mieszka – księcia, który wybrał to miejsce na punkt obronny swoich ziem, przybliżył znawca i badacz cieszyńskiej historii prof. Idzi Panic. Wskazywał na wyjątkowe walory położenia geograficznego, które wpłynęły na lokalizację grodu.
Przypomniał, że wkrótce po wybudowaniu grodu powstała też kamienna rotunda św. Mikołaja – jako znak włączenia tego miejsca w historię chrześcijaństwa. – To są początki Cieszyna i początki chrześcijaństwa na Śląsku Cieszyńskim. Stąd rozszerzała się nauka Pana Jezusa – mówił prof. Panic.
W krótkim wykładzie z pasją dzielił się radością z sensacyjnego odkrycia nieznanego do niedawna pierwszego parafialnego kościoła św. Marii Magdaleny w Cieszynie, ulokowanego najprawdopodobniej w okolicach, gdzie dziś znajduje się Teatr im. Mickiewicza.
Alina Świeży-Sobel Poświęcenie nowego sztandaru Cieszyna Na styku kultur
Przez wieki charakterystyczną cechą miasta była przynależność jego mieszkańców do różnych narodowości, kultur i wyznań. Jego historię wspólnie tworzyli Polacy, Czesi, Niemcy, Żydzi, katolicy i ewangelicy.
Wspominając misjonarzy różnych narodowości, którzy przed wiekami głosili na Śląsku Cieszyńskim Ewangelię, biskup Tadeusz Rakoczy przypomniał też ważne dla historii Cieszyna i całego regionu sylwetki chrześcijan, m.in. urodzonego w tym mieście św.
Melchiora Grodzieckiego, ks. Leopolda Szersznika – twórcę pierwszego w tej części Europy muzeum i biblioteki, biskupa Franciszka Śniegonia, ks. Ignacego Świeżego – działacza narodowego, ks. Rudolfa Tomanka – męczennika z Dachau, ks. Józefa Londzina – posła i burmistrza, a także ewangelików: dr. Jana Michejdę, Tadeusza Regera – współzałożycieli Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. – Od 1200 lat Cieszyn istnieje i się rozwija. Co za wspaniała historia, aż trudno ją objąć – mówił biskup Rakoczy. – Dziękujemy Bogu za każde dobro, jakie jest owocem tej czasem bardzo trudnej historii
.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
"Zabili ich na różne sposoby. Są wszystkie dowody na to, jak ich torturowali."