Punkt programu: seminaria

Wtorek na Tygodniu zapowiadał się wyjątkowo ciekawie. Po wykładzie biblijnym ks. Jana Kurki plan pospacerowania po "miasteczku TE" i okolicach odpadał: padało. Postanowiłam więc wejść pod jeden z namiotów i przed obiadem wziąć udział w seminarium. Stanęłam jednak przed trudnym, acz przyjemnym wyborem: spośród ośmiu

Do wyboru: studium biblijne Kazanie na górze cz.2, Za stary na grupę młodzieżową, Obraz młodego człowieka, Chrześcijaństwo na co dzień, Po co nam Kościół?, Kobiety Biblii w zwierciadle współczesności, Mąż jest głową żony, żona zaś szyją jego i Pokrzywdzeni przestępstwem - milczeć czy pomagać?. Wybór padł na dwa ostanie - na tyle ciekawe, że postanowiłam posłuchać "synchronicznie".

Ksiądz Grzegorz Giemza poruszył intrygujący temat: Co to znaczy być mężczyzną w świecie wyemancypowanych kobiet? Dlaczego mężczyźni oszukują samych siebie, próbując dopasować się w Kościele do stereotypowego obrazu męża Bożego, gdy w pracy rządzi ona, nie mówiąc o domu? Co to jest męskość, gdy ma się wrażenie, że kobiety bywają bardziej męskie niż my? Teza, którą prowadzący próbował bronić, brzmiała: kryzys rodziny związany jest z zagubieniem się mężczyzny. Mężczyzna ukrywa się przed odpowiedzialnością. Zainteresowało? Płytę z seminarium można kupić w Księgarni TE oraz na www.warto.com.pl.

W tym samym czasie rozpoczęły swoje seminarium współpracownice Ośrodka Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem: Krystyna Gotkowska-Basińska, Mariola Jabłońska i Magdalena Walewska.

- Naszym obowiązkiem jako chrześcijan jest udzielanie pomocy potrzebującym, tak, jak zrobił to Samarytanin z przypowieści: kompleksowo - przekonywały.

Przedstawione na seminarium statystyki nie pozostawiały wątpliwości co do skali problemu - co roku 1,6 miliona osób na świecie ginie z powodu przemocy fizycznej. Pedagog, psycholog i radca prawny podkreślały, że chrześcijańskim obowiązkiem jest udzielenie im wsparcia, czy to osobiście, czy poprzez skierowanie do odpowiedniej organizacji. Milczenie w obliczu tragedii osób pokrzywdzonych przestępstwem jest grzechem.

Przed obiadem przekonałam się, że organizatorzy nie unikają tematów trudnych czy kontrowersyjnych. Tydzień Ewangelizacyjny jest nie tylko miejscem, gdzie się ewangelizuje i nawraca. Jest on także społeczną mównicą, miejscem spotkań, namiotem konfrontacji i konwersacji.

Więcej informacji o programie na www.te.cme.org.pl.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama