Laureat “azjatyckiego pokojowego Nobla” zamordowany

Japoński baptysta Tetsu Nakamura, 73-letni lekarz-społecznik został we wtorek zamordowany w okolicach lotniska w Dżalalabadzie.

Ostatnio pracował on nad nawodnieniem obszarów pustynnych w prowincji Nangarhar we wschodnim Afganistanie. Wraz z nim w samochodzie nieznany sprawca zastrzelił trzech ochroniarzy oraz kierowcę. Nakamura w 2003 r. został laureatem Nagrody Ramona Magasayaya, nazywanej także „azjatycką pokojową nagrodą Nobla”.

Nagrodę otrzymał za utworzenie organizacji “Peace Japan Medical Service”, która znana jest w Japonii także jako „Peshawar kai” zajmująca się pomocą potrzebującym w stanie Peszawar w Pakistanie. Jej patronem jest trzeci prezydent Filipin Ramon Magsaysay (1903-57). Komitet nagrody wyróżnia ludzi i organizacje w Azji, działające w duchu “bezinteresownej służby” i przynoszących w ten sposób “Dobrą Nowinę” mieszkańcom Azji.
wspólnota arka

Japoński lekarz wyjechał do Pakistanu w 1984 r. a później udał się do Afganistanu. Najpierw organizował tam szpitale dla dzieci a potem włączył się w realizacje projektu przekopywania kanałów i nawadniania pustyń we wschodniej częściach kraju gdyż doszedł do wniosku, że „w Afganistanie więcej oznacza przekopanie jednego kanału niż nawet setka lekarzy”. Inicjatorem tego projektu był jego przyjaciel chrześcijanin, Kazuya Ito, który został uprowadzony i zmordowany przez fundamentalistyczne ugrupowanie islamskie Talibów w 2008 r. Kto stoi za obecnym zabójstwem nie wiadomo, gdyż Talibowie odcięli się od tego brutalnego mordu.

«« | « | 1 | » | »»