Prawosławny wierny musi być wrażliwy we wszystkich aspektach dotyczących swojej wiary
Rozpowszechnia się sekularyzacja i liberalizacja życia cerkiewnego, dlatego prawosławny wierny musi być wrażliwy we wszystkich aspektach dotyczących swojej wiary – napisali biskupi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP). W liście na Boże Narodzenie, które prawosławni obchodzą 7 stycznia, hierarchowie nawiązują podkreślają, że świętując 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, prawosławni dziękowali Bogu za Jego dary dla Ojczyzny i Cerkwi.
Biskupi zaznaczają, że w bieżącym roku będą prosili Boga o pomoc w ukończeniu cerkwi – świątyni Świętej Zofii Mądrości Bożej w Warszawie, która, jak zaznaczają, „będzie pomnikiem naszego pokolenia dla wszystkich prawosławnych chrześcijan, którzy zginęli w Katyniu, Jaworznie, Oświęcimiu, Powstaniu Warszawskim oraz innych miejscach i obozach śmierci”.
Przypominają też, że w minionym roku w Zaleszanach poświęcono kamień węgielny pod budowę cerkwi – pomnik ku pamięci wszystkich, którzy zginęli za Święte Prawosławie na ziemi podlaskiej.
Biskupi wyrażają nadzieję, że współczesne młode pokolenie będzie podążało drogą wskazywaną przez Cerkiew. „Dziś żyjemy w złożonych czasach. Rozpowszechnia się sekularyzacja i liberalizacja życia cerkiewnego. Dlatego prawosławny wierny musi być wrażliwy we wszystkich aspektach dotyczących swojej wiary” – przestrzegają autorzy listu. „Szczęśliwy jest ten, kto nie daje się uwieść złu. Dzisiaj szatan usilnie pracuje. Będzie kusił ludzkość do końca świata, kiedy zostanie on, początek wszelkiego zła, na zawsze pokonany” – dodają prawosławni duchowni.
„Rok 2020, Nowy Czas „Łaski Pańskiej” niech będzie dla wszystkich radosny, zdrowy, a dla naszej Ojczyzny i całego świata wypełniony pokojem i błogosławieństwem – piszą w zakończeniu listu na Boże Narodzenie polscy biskupi prawosławni.
List podpisał Święty Sobór Biskupów PAKP, na czele z abp. Sawą, metropolitą warszawskim i całej Polski.
W odróżnieniu od chrześcijan zachodnich, świętujących od wieków narodzenie Chrystusa 25 grudnia, większość prawosławnych obchodzi to święto 7 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim, który w stosunku do obowiązującego niemal wszędzie na świecie kalendarza gregoriańskiego jest “opóźniony” o 13 dni.
Liczbę polskich wyznawców prawosławia hierarchowie Cerkwi w Polsce szacują na 550-600 tysięcy. Największe ich wspólnoty żyją w województwie podlaskim – w Białymstoku oraz w południowo-zachodniej części województwa podlaskiego – Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Gródku, Michałowie.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.