Do modlitwy o jedność chrześcijan w każdym miejscu i każdej porze zachęca Światowa Rada Kościołów (WCC) proponując wraz z rozpoczynającym się Tygodniem Ekumenicznym aplikację YouVersion Bible.
Aplikacja zawiera tekst Pisma Święto w wersji Biblii Króla Jakuba, w językach angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim i portugalskim oraz opcję tekstu w uproszczonym angielskim.
Została już zainstalowana na ponad 400 milionach urządzeń na całym świecie. Pozwala użytkownikom na czytanie Słowa Bożego i udostępnianie wersów za pośrednictwem mediów społecznościowych.
„Refleksje i modlitwy na Tydzień Modlitwy są krótkie i inspirujące, idealne dla tych, którzy będąc w podróży chcą nakarmić swą duszę za pomocą smartfona” - stwierdza Annegret Kapp, specjalistka WCC ds. komunikacji i mediów społ.
Tydzień modlitwy o jedność chrześcijan jest organizowany od 1968 r. wspólnie przez Światową Radę Kościołów i Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Tradycyjnie obchodzony jest na półkuli północnej w dniach 18–25 stycznia.
W minionym tygodniu w Bossey w Szwajcarii miało również miejsce spotkanie Komisji Wiara i Porządek, funkcjonującej przy Światowej Radzie Kościołów.
Celem było omówienie przygotowań do planowanej na 2025 r. 6. Światowej Konferencji Wiara i Porządek, w 1700 rocznicę Pierwszego Soboru Ekumenicznego w Nicei.
Konferencja ma poruszyć wiele bieżących kwestii będących wyzwaniami dla jedności pomiędzy chrześcijanami różnych denominacji.
Podczas spotkania przeanalizowano m.in. 75 odpowiedzi w temacie „Kościół: W kierunku wspólnej wizji”, identyfikując 16 kluczowych zagadnień teologicznych. Opracowania zostaną udostępnione podczas 11. Zgromadzenia WCC, które odbędzie się w 2021 r. w Karlsruhe w Niemczech.
Podjęty został również temat braku jedności wobec zagadnień moralnych. Wskazując na dążenie do jedności, przyznano, że kościoły w różny sposób odpowiadają na etyczne pytania w konfrontacji z dzisiejszym światem, ryzykując tym samym albo podziały pomiędzy sobą, albo powstrzymywanie się od przemawiania jednym głosem.
Od 18 do 24 marca w Centrum Ekumenicznym w Genewie, będzie miało również miejsce spotkanie Komitetu Światowej Rady Kościołów. Będzie to czwarte posiedzenie tego obecnego Komitetu od czasu jego wyboru na 10. Zgromadzeniu WCC w Busan, w Korei Południowej, w 2013 r.
Zdjęcia ze spotkania w Bossy na stronie WCC: TUTAJ
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.