Tragedia podczas święta Epifanii

Co najmniej dziesięć osób zginęło a ponad 150 zostały rannych - wiele osób doznało złamań i krwotoków wewnętrznych - podczas uroczystości Timkat, prawosławnej Epifanii, w mieście Gondar, na północy Etiopii.

 

To jedno z najważniejszych świąt dla prawosławnych, którzy stanowią w Etiopii około 40 proc. 110-milionowego społeczeństwa.

Do tragedii doszło w poniedziałek 20 stycznia, przed godziną 8 rano. Przyczyną było zawalenie się drewnianej platformy, na której siedziało setki zebranych, przy tzw. Łaźni Fasilidesa, gdzie gromadzą się tysiące obserwujących rytuał zanurzania się wiernych w wodzie na pamiątkę Chrztu Jezusa w Jordanie.

Wg. szefa lokalnej ochrony, cytowanego przez france24.com, władze były przygotowane na dużą liczbę gości, a trybuny zostały zbudowane "profesjonalnie". Do wypadku dojść miało w wyniku przeciążenia, po tym jak zbyt duża liczba "młodych" wspięła się na platformę, pomimo, iż służby porządkowe starały się kontrolować przepływ pielgrzymów.

W ocenie lokalnego lekarza, który chciał zachować anonimowość, drewniane konstrukcje budowane co roku na obchody święta, stanowią niepotrzebne ryzyko.

Etiopia słynie z prawosławnych festiwali chrześcijańskich, które przyciągają wiernych i turystów, odgrywając kluczową rolę w branży turystycznej kraju.

Gondar znajduje się 700 kilometrów na północ od Addis Abeby. Jest popularnym miejscem na trasie skalnych kościołów w Lalibeli oraz Aksum, gdzie jak Etiopczycy wierzą, przechowywany jest oryginał Arki Przymierza, przywieziony z Jerozolimy przez króla Salomona.

W zeszłym miesiącu święto Timkat zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Wydarzenie przyciąga tłumy z całej Etiopii i zagranicy. Na obchodach święta co roku pojawia się ponad milion pielgrzymów.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama