Jednym z tradycyjnych punktów obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji katowickiej jest nabożeństwo w kaplicy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Śląskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej. Słowo do zebranych wygłosił bp Marian Niemiec z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
- Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogę być w tym śląskim seminarium i głosić słowo do was, przygotowujących się do służby Panu. Dlatego też pozwólcie, że jako duchowny z prawie 35-letnim stażem podzielę się z wami kilkoma duszpasterskimi uwagami - rozpoczął bp Niemiec. W swoim kazaniu apelował o życzliwość - podstawę wszelkiego dialogu, której początkiem jest szacunek wobec każdego spotykanego człowieka. - Jako duchowni nigdy nie możemy odrzucać człowieka, lecz musimy zawsze wychodzić mu naprzeciw. Któż jak nie my?" - podkreślił zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
Opierając się na czytaniu z Dziejów Apostolskich, zaproponowanym na ten dzień przez chrześcijan z Malty i przedstawiającym burzliwą drogę Apostoła Pawła z Krety do Rzymu, poruszył aktualne kwestie kryzysu migracyjnego oraz rozwoju dialogu ekumenicznego. Przypomniał też, że wszystkich zebranych łączy wiara w jednego Boga oraz ten sam chrzest, co stanowi solidny fundament do wspólnej modlitwy oraz znaku pokoju, jakiego udzielili sobie wszyscy zebrani. Na zakończenie nabożeństwa głos zabrali również przedstawiciele Kościoła ewangelicko-metodystycznego w RP, Kościoła Chrześcijan Baptystów oraz Kościoła Polskokatolickiego.
Nieszporom ekumenicznym przewodniczył ks. dr Marek Panek, rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.
Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się pod hasłem: "Życzliwymi bądźmy". W ramach jego obchodów zaplanowane zostało także nabożeństwo młodzieżowe ze świadectwami u misjonarzy oblatów oraz ekumeniczne kolędowanie w bazylice oo. franciszkanów w Panewnikach.
Szczegóły TUTAJ.
Poniżej zdjęcia ze spotkania w seminarium.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.