Światowa Rada Kościołów reaguje na ścięcie nigeryjskiego pastora

Echem w społeczności ekumenicznej odbiło się brutalne morderstwo dokonane 20 stycznia przez Boko Haram, na osobie nigeryjskiego pastora Lawana Andimi, lidera Kościoła Braterskiego (Church of the Brethren) w Nigerii, i zarazem jednego z prominentnych przedstawicieli Stowarzyszenia Chrześcijańskiego w rejonie Michika.

Wyrazy kondolencji rodzinie zamordowanego pastora oraz wspólnocie chrześcijańskiej w Nigerii, przesłał 23 stycznia pastor Olav Fykse Tveit, sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów.

Andimi, ordynowany do posługi w nigeryjskim Kościele Braterskim, pełnił zarazem funkcję sekretarza okręgu w rejonie Michika i był przewodniczącym Stowarzyszenia Chrześcijańskiego w Nigerii w tym rejonie.

„Straciliśmy brata, który działał na rzecz pokoju i ekumenizmu, a którego życie zostało przerwane przez akt bezsensownej przemoc” - powiedział pastor Tveit.

Andimi zaginął 3 stycznia, dzień po ataku na Michikę przez Boko Haram.

Jego porwanie przykuło międzynarodową uwagę, po tym, gdy 5 stycznia porywacze opublikowali wideo, w którym wyznał pastor Andimi daje świadectwo swojej wierze. W poniedziałek 20 stycznia, islamiści ścięli uprowadzonego pastora.

„Potępiamy tę przemoc jako akt nienawiści wobec kogoś, kto poświęcił swoje życie Bogu i służbie innym” - powiedział Tveit. „Modlimy się o sprawiedliwość i pociechę dla jego rodziny i bliskich. I wzywamy rząd i władze Nigerii do zapewnienia ochrony osobom atakowanym przez ekstremistów z powodu ich religii lub tożsamości”.

Zamordowany 20 stycznia pastor Andimi pochodził z wioski Kwada w rejonie Chibok.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama