Patriarcha na Świętej Górze

Na świętej dla Prawosławia Górze Grabarce odbyły się 19 sierpnia obchody święta Przemienienia Pańskiego. Tegoroczne uroczystości zbiegły się z 300-leciem pierwszego cudu na Grabarce.

Boskiej Liturgii przewodniczy patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, który w wygłoszonym przesłaniu pozdrowił także „cały szlachetny naród polski”. „Przekazujemy serdeczne pozdrowienie Patriarchatu Ekumenicznego i nasze patriarchalne błogosławieństwo całemu szlachetnemu narodowi polskiemu, który i tym razem przyjął nas z miłością, szacunkiem i gościnnymi uczuciami. Życzymy umiłowanej Polsce rozwoju i dobrobytu, i aby jej wkład w losy europejskie był zawsze drogocenny i owocny” – mówił patriarcha Bartłomiej.

Po nabożeństwie odbyła się uroczysta procesja wokół cerkwi, poświęcenie owoców i nowego domu pielgrzyma. Jutro przebywający z wizytą w Polsce Bartłomiej I otrzyma tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.