Zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa "górą cudów" nazwał Grabarkę w czasie czwartkowych uroczystości Przemienienia Pańskiego, połączonych z jubileuszem 300-lecia pierwszego cudu w tym miejscu. "Cerkiew jest drogowskazem dla dzisiejszego człowieka" - mówił.
.
PAP/Artur Reszko
Wierni zgromadzeni na uroczystościach
Przemienienie Pańskie, Grabarka 2010
Zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa "górą cudów" nazwał Grabarkę w czasie czwartkowych uroczystości Przemienienia Pańskiego, połączonych z jubileuszem 300-lecia pierwszego cudu w tym miejscu. "Cerkiew jest drogowskazem dla dzisiejszego człowieka" - mówił.
"Świat dzisiejszy stoi przed wieloma wyzwaniami, człowieka współczesnego niepokoją wojny, nienawiść, terroryzm, narkomania, patologie i kryzysy: duchowy, moralny i ekonomiczny. Wszystko to zobowiązuje nas do prezentowania stanowiska zgodnie z nauką Cerkwi" - mówił abp Sawa. "Chrystus ze swoją nauką nie ulega zmianie, on zawsze jest ten sam, dzisiaj i na wieki" - podkreślił.
Metropolita przypomniał w okolicznościowym orędziu znaczenie Grabarki dla prawosławia w Polsce i za granicą. Przywołał okoliczności pierwszego cudu w tym miejscu, gdy w 1710 roku, w czasie epidemii, okoliczni mieszkańcy udali się w to miejsce i doznali uzdrowienia.
Na świętej dla prawosławia Górze Grabarce trwają główne obchody święta Przemienienia Pańskiego. Boskiej Liturgii przewodniczy patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I. W swoim wystąpieniu nawiązał on do znaczenia życia monastycznego, mniszek i mnichów. Udzielił patriarszego błogosławieństwa narodowi polskiemu, Polsce życzył "rozwoju i dobrobytu i aby jej wkład w losy europejskie był zawsze drogocenny i owocny".
PAP/Artur Reszko
Spowiedź
Przemienienie Pańskie, Grabarka 2010
Uroczystości ku czci Przemienienia Pańskiego rozpoczęły się w środę 18 sierpnia wieczorem. Uroczystemu nabożeństwu całonocnego czuwania przewodniczył patriarcha konstantynopolitański Bartłomiej i metropolita Sawa, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Główna Liturgia rozpoczęła się o godz. 10.00 na polowym ołtarzu przed monastyrem św. Marii i Marty. Po nabożeństwie odbędzie się uroczysta procesja wokół cerkwi, poświęcenie owoców i nowego Domu Pielgrzyma, który będzie służył przybywającym w to miejsce. Udział w Święcie Przemienienia Pańskiego na Św. Górze Grabarce jest głównym punktem jego pobytu w Polsce
Święto Przemienienia Pańskiego co roku gromadzi na Grabarce tysiące prawosławnych z całej Polski i zagranicy. To jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu Kościoła prawosławnego w Polsce. W tym roku wierni prawosławni obchodzą 300. rocznicę cudu na Grabarce.
Święta Góra znana jest szczególnie dzięki cudom, które miały miejsce na początku XVIII wieku, kiedy to miejscowa ludność dzięki modlitwie w tym miejscu została wybawiona z szalejącej zarazy. Od tamtej pory tradycją stało się ustawianie krzyży wokół cerkwi, która znajduje się na górze. Wierni przynoszą swoje krzyże modląc się o pomyślność dla siebie i swojej rodziny, a także o spokój dusz swoich zmarłych. W okolicy płynie też cudowne źródełko, w którym z okazji święta poświęcana jest woda. Wierni obmywają się wodą, zabierają ją też do domów.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.