Watykański dyplomata wezwał także rząd w Erytrei do wejścia w konstruktywny i pełen szacunku dialog ze Stolicą Apostolską.
Wyrażamy nasze zaniepokojenie z powodu zamykania i zajmowania szpitali oraz szkół prowadzonych przez Kościół w Erytrei. Jednocześnie pragniemy zachęcić rządzących do podjęcia konstruktywnego dialogu. W ten sposób stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Genewie wypowiedział się na temat sytuacji Kościoła w tym afrykańskim kraju podczas 43. sesji Rady Praw Człowieka.
Abp Ivan Jurkovič zaznaczył, że Kościół katolicki działa zgodnie ze swoją naturą i powszechną misją, „prowadząc działalność charytatywną i społeczną dla całej społeczności, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej potrzebujących”. Jednocześnie stara się promować sprawiedliwość, pokój, pojednanie i dialog, a więc cele, które są humanitarne i niepolityczne.
Watykański dyplomata wezwał także rząd w Erytrei do wejścia w konstruktywny i pełen szacunku dialog ze Stolicą Apostolską, co może przysłużyć się do budowania bardziej pokojowej i pomyślniejszej przyszłości tego kraju, gdzie wolność religijna będzie szanowana w zgodzie z prawem międzynarodowym. Wyraził także nadzieję, że Kościół katolicki będzie mógł się cieszyć w Erytrei wolnością w służeniu dobru wspólnemu także poprzez prowadzone przez siebie instytucje.
Obawy spotęgował niedawny incydent wymierzony w rodzinę chrześcijańską.
11 lat pozbawienia wolności w kolonii o zaostrzonym rygorze...
Po 11 latach kadencji Justin Welby w niesławie opuścił 6 stycznia urząd arcybiskupa Canterbury.
W tym roku drugi raz grekokatolicy w Polsce świętowali według kalendarza gregoriańskiego.