Polska Rada Ekumeniczna, podobnie jak Światowa Rada Kościołów i Konferencja Kościołów Europejskich, przyłącza się do inicjatywy papieża Franciszka, by w związku z pandemią koronawirusa chrześcijanie różnych wyznań wspólnie zmówili modlitwę „Ojcze nasz” w środę, 25 marca, w południe.
Sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów ks. Olav Fykse Tveit z radością przyjął zaproszenie do wspólnej modlitwy. – Gdy ludzie na całym świecie przebywają w swych domowych miejscach pracy, mamy okazję zjednoczenia się w modlitwie do Boga słowami, których nauczył nas nasz Pan Jezus Chrystus. W tym trudnym czasie inicjatywy modlitewne, które nas jednoczą, przypominają nam, że jesteśmy jedną ludzką rodziną – powiedział ks. Tveit.
Pozytywnie na apel papieża odpowiedziała również Konferencja Kościołów Europejskich. „Dzisiaj świat wzywa nas, abyśmy byli zjednoczeni. Nie tylko w walce z niszczycielską pandemią, ale też we wzajemnym się wspieraniu i poczuciu wspólnoty, pamiętając o tym, by wyciągnąć wnioski z tego kryzysu” – napisali ks. Christian Krieger i Jørgen Skov Sørensen, prezydent i sekretarz generalny Konferencji Kościołów Europejskich.
Do inicjatywy wspólnej modlitwy „Ojcze nasz” 25 marca w południe przyłącza się również Polska Rada Ekumeniczna.
W związku z pandemią koronawirusa papież Franciszek zaprosił wszystkich chrześcijan do wspólnego zmówienia modlitwy „Ojcze nasz” w środę, 25 marca, w południe. Do inicjatywy przyłączają się m.in. Światowa Rada Kościołów, Konferencja Kościołów Europejskich i Polska Rada Ekumeniczna.
„Na pandemię wywołaną przez [korona]wirusa chcemy odpowiedzieć uniwersalnością modlitwy, współczucia, czułości. Bądźmy zjednoczeni. Niech ci, którzy są najbardziej samotni i narażeni, czują naszą bliskość” – zaapelował papież do przedstawicieli wszystkich Kościołów chrześcijańskich.
W skład PRE, która formalnie zarejestrowana została w 1946 r., wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.
Kościół rzymskokatolicki nie wchodzi w skład Rady ale współpracuje z tym gremium, np. przygotowując obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, przygotowując kolejne tłumaczenia biblijne czy też wspólne dokumenty, np. o świętowaniu niedzieli - Dnia Pańskiego czy tez o ochronie stworzenia.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.