Ekumeniczne spotkanie Focolari

Hierarchowie z Ruchu Focolari nie zniechęcają się narastającymi problemami w relacjach ekumenicznych. Pomimo coraz większych różnić między poszczególnymi wyznaniami prą do jedności.

„Jest wiele powodów, by już teraz żyć jako zjednoczony Kościół” – powiedział kard. Miloslav Vlk na konferencji prasowej, która otworzyła dziś doroczne spotkanie biskupów i hierarchów różnych Kościołów i wspólnot kościelnych. Są wśród nich pasterze katoliccy, anglikańscy, luterańscy i prawosławni. W sumie 32 osoby z 17 krajów świata. Wszyscy są blisko związani z Ruchem Focolari i żyją duchowością Chiary Lubich. Co roku spotykają się w innym miejscu. Przed rokiem było to rodzinne miasto Marcina Lutra. Tym razem jest to Castelgandolfo. Dlatego też hierarchowie liczą na audiencję u Ojca Świętego, w najbliższą niedzielę po modlitwie Anioł Pański.

Doroczne spotkania od kilkunastu lat koordynuje były prymas Czech. On też wraz z protestanckim hierarchą Christianem Krausem zaprezentował rozpoczynającą się dziś sesję dziennikarzom. Obaj przekonywali, że przyjazna atmosfera, którą będą pielęgnować między sobą przez najbliższe 4 dni, stanowi wielkie świadectwo ekumenizmu. Christian Krause podkreślił, że w żadnym wypadku nie można dziś mówić o „zimie ekumenizmu”. Nie pozwala na to wola ludu, świeckich, którzy domagają się jedności. Gościem tegorocznego spotkania biskupów z Ruchu Focolari jest kard. Walter Kasper, były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama