O krzyżu jako znaku zwycięstwa nad śmiercią, nadziei i łaski rozmawiali: metropolita katowicki abp Damian Zimoń i ks. Jan Ostryk, biskup diecezji zachodniej Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. Spotkanie odbyło się 13 września w ramach „Dyskusji dwóch ambon” u dominikanów w Lublinie.
Abp Damian Zimoń zwrócił uwagę na związany z krzyżem aspekt uniżenia Chrystusa. Zauważył, że uniżenie się poprzez śmierć krzyżową jest tajemnicą, czymś niepojętym, dlatego w pierwszych wiekach chrześcijanie nie epatowali krzyżem, raczej posługiwano się figurą Dobrego Pasterza, krzyż zaś był znakiem odrzucenia.
Przypomniał obraz „Droga na Kalwarię” Petera Breughla, gdzie Chrystus niosący krzyż, ukryty jest wśród tłumu postaci. – Ta postać jest prawie niewidoczna, a jednak wszystko zmierza ku zmartwychwstaniu – zauważył.
– Uniżenie Pana Jezusa w aspekcie ekumenicznym ma wielkie znaczenie, bo im bliżej będziemy krzyża, tym bliżej będziemy siebie. Kiedy go adorujemy, wtedy coś z niego do nas zstępuje, ten uniżony Chrystus do nas przemawia – mówił metropolita. Nawiązał także do sytuacji na Krakowskim Przedmieściu.
– Gdziekolwiek człowiek przychodzi pod krzyż ze swymi ambicjami, takimi czy innymi, ze swoją propozycją, chce przekazać coś swego, to nie pasuje, to jest drażniące. Jak odpowiedzieć na to? Nie pięścią, nie krzykiem, ale uniżeniem, wyciszeniem, przyklęknięciem. Bo przed krzyżem się przyklęka, krzyż jest największą tajemnicą wiary, miłości Boga – dodał. Mówił też, że trzeba mieć zaufanie do Pana Boga, który zawsze ma swój plan.
„Debaty dwóch ambon” odbywają się w kościele ojców dominikanów w Lublinie od 10 lat. Jak przypomniał o. Tomasz Dostatni, ich inspiracją jest legenda o kazaniach wygłaszanych z dwóch naprzeciwległych ambon znajdujących się w bazylice. W rzeczywistości ambony pochodzą z XVIII w., podczas gdy dysputy teologiczne w świątyni księża katoliccy i arianie wiedli wiek wcześniej.
Zwieńczeniem uroczystości odpustowych – w ramach których odbyła się dyskusja – będzie 14 września suma odprawiona przez bpa Mieczysława Cisło. Po mszy odbędzie się procesja z relikwiami Krzyża Świętego na Plac po Farze, gdzie w nabożeństwie ekumenicznym uczestniczyć będzie abp Abel, prawosławny biskup lubelsko-chełmski.
Krzyż - znak zwycięstwa czy podziału?
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.