Niespieszna droga do jedności

Obu naszym Kościołom leży na sercu sprawa jedności, wspólnie do niej dążymy, ale bez zbędnego pośpiechu – zauważył metropolita Filaret, zwierzchnik prawosławnych na Białorusi.

Uczestniczy on wraz z liczną delegacją patriarchatu moskiewskiego w międzyreligijnym spotkaniu na rzecz pokoju, zorganizowanym w Barcelonie przez rzymską Wspólnotę św. Idziego.

W rozmowie z dziennikarzami pozytywnie odniósł się on do niedawnej sesji dialogu teologicznego we Wiedniu. Rezultaty tego spotkania są ważne, służą dalszej pracy i wzajemnemu zbliżeniu, nie są jednak przeznaczone dla szerokiego odbiorcy i nie da się z nich zrobić spotu reklamowego – zastrzegł białoruski hierarcha. Zwrócił również uwagę na pozytywny przełom, jaki nastąpił w relacjach z katolikami po wyborze nowego patriarchy moskiewskiego Cyryla. Od tego czasu Cerkiew rosyjska nawiązała liczne kontakty z katolikami. Są one częste i jak sądzę, również skuteczne – zaznaczył metropolita Filaret.

Białoruski hierarcha uczestniczył 4 października w Barcelonie w dyskusji panelowej na temat: „Pismo Święte i wierzący”. Wraz z nim wzięli w niej również udział główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni oraz kard. Crescenzio Sepe z Neapolu. Wczoraj metropolita Filaret wygłosił homilię w czasie katolickiej Mszy sprawowanej przez arcybiskupa Barcelony kard. Lluisa Martineza Sistacha.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama