Świadomi swej tożsamosci

Każdy z nas w ciągu roku obchodzi jakieś święto. Dla wielu najważniejszym dniem są urodziny lub imieniny. Dla wszystkich chrześcijan, bez względu na wyznanie, takim dniem może być Boże Narodzenie, ponieważ wtedy przyszedł na świat Jezus, Zbawiciel wierzących. Jakie święto jest szczególnie ważne dla luteran? Z informacji przedstawionych w mediach 31 października wynika, że jest nim Pamiątka Reformacji.

Podczas gdy starsi luteranie uczestniczyli w tradycyjnych nabożeństwach w swoich lokalnych parafiach, młodsi realizowali swój własny pomysł na celebrowanie tego dnia. O godzinie 20.00 około czterystu młodych ludzi spotkało się w jednym z trzech kościołów ewangelicko-augsburskich w Bielsku-Białej, by wziąć udział w Nocy z Lutrem. Pierwsze takie spotkanie, zorganizowane przez Centrum Misji i Ewangelizacji (CME), w zeszłym roku w Wiśle cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, dlatego zdecydowano się je powtórzyć.
„Panie my Twoje dzieci, zebrane w imieniu Twym. Jedno serce i cel nas prowadzi, by wielbić Cię i śpiewać hymn” – słowami piosenki, wykonywanej przez Zespół CME, uczestnicy rozpoczęli tegoroczne reformacyjne święto młodzieży.

Każdy zgodzi się z tym, że w kościele najważniejsza jest treść, a nie forma. Jednakże dla młodych ludzi odpowiednia „obudowa” jest bardzo ważna i pozwala lepiej zrozumieć zwiastowane Słowo. Jeden z uczestników, Piotr Mikler z Bielska-Białej, pozytywnie ocenia ten wieczór. Cieszy się, że Pamiątkę Reformacji może spędzić w gronie przyjaciół i współwyznawców.
– Uważam, że pomysł Nocy z Lutrem jest strzałem w dziesiątkę, impreza ta jest inna niż zwykłe nabożeństwo w kościele – stwierdza.
Czy przynależność do kościoła luterańskiego, który stanowi mniejszość religijną w Polsce, jest ważna dla młodych luteran? Michalina Zawada z Cieszyna, która po raz drugi pojawiła się na Nocy z Lutrem, jednoznacznie odpowiada, że tak.
– Zostałam wychowana w kościele luterańskim, zgadzam się z jego poglądami i czuję się z nim związana – deklaruje.

Było głośno, żywo i refleksyjnie. W trakcie wieczoru prowadzący spotkanie, Łukasz i Dorota Stachelkowie, nawiązywali do róży, która jest symbolem Reformacji. Czerwona oznacza miłość, niebieska ma przypominać o przyszłej radości, natomiast złota o życiu wiecznym. Wszystkie razem tworzą bukiet, tzw. Różę Lutra, która powinna przypominać ogrom Bożej miłości i obietnicę niebieskiej wieczności.

Kiedy Marcin Luter przybijał swoje 95 tez na drzwiach kościoła w Wittenberdze w 1517 roku, uważał, że ludzie powinni mieć swobodny dostęp do Biblii. Każdy człowiek potrzebuje osobistej relacji z Bogiem. Żeby ją nawiązać musi z Nim rozmawiać, modlić się. Jednakże Boga poznajemy przede wszystkim przez codzienne czytanie, rozważanie i słuchanie Jego Słowa. Dzięki Reformacji, którą zapoczątkowała działalność Marcina Lutra, możemy bez przeszkód sięgać po Biblię. Od naszej decyzji zależy, czy to zrobimy, czy nie. Prowadzący rozmawiali na ten temat z trzema osobami. Dla Agnieszki Gajdzicy codzienne czytanie Biblii jest najważniejszą częścią dnia. Z kolei dla Piotra Londzina uważne studiowanie tej Księgi wiązało się z przygotowaniem do konkursu biblijnego Sola Scriptura. Innym sposobem na lepsze poznanie Słowa Bożego jest nauka w Szkole Biblijnej, działającej w Centrum Kształcenia Wolontariuszy przy CME, do której w wieku szesnastu lat zaczęła uczęszczać Dominika Wojnar. Jak widać różne są powody czytania Słowa Bożego, ale wszystkie prowadzą do jednego – do osobistego poznania Boga.

Co uczestnicy Nocy z Lutrem zapamiętali z głoszonego im Słowa, co ich zaciekawiło? Większości utkwiła w pamięci kwestia zaniedbania, o której mówił ksiądz Andrzej Wójcik. Człowiek grzeszy myślą, mową i uczynkiem, jednak zapominamy, że zaniedbanie też jest grzechem lub do niego prowadzi. Ksiądz odwoływał się do codziennych przykładów, podkreślając że najczęstszą wymówką wierzących jest brak czasu, a przecież w 2 Liście do Tymoteusza 3,16 jest napisane, że „Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości”. Bożego Słowa potrzebujemy każdego dnia, bez względu na okoliczności, dlatego powinniśmy pamiętać o Jego codziennym czytaniu. Rozważanie na temat znaczenia Biblii dopełniła prezentacja multimedialna oraz wypowiedź Michała Legierskiego, teologa luterańskiego, który prowadzi zajęcia o Biblii i obsługuje wystawę o Biblii w ramach projektu Bibliobus, realizowanego przez CME.

Uczestnikom reformacyjnego święta młodzieży towarzyszył Zespół CME. Dla wielu był to wspaniały czas uwielbiania Boga. Jednym z punktów programu była spowiedź i komunia, która dla Michaliny Zawady, była czasem wyciszenia i refleksji. Modlitwa spowiednia podkreślała to, o czym mówił ksiądz Wójcik, gdyż wyznając grzechy popełnione przez myśli, słowa i uczynki, dodano również te przez zaniedbanie. Po zakończeniu oficjalnej części spotkania, nadszedł czas na chwilę rozmowy ze znajomymi.

Noc z Lutrem była ostatnią dużą imprezą młodzieżową organizowaną w tym roku przez Centrum Misji i Ewangelizacji. Kolejną okazją do spotkania się młodych luteran będzie Bezsenna noc, na którą organizatorzy już serdecznie zapraszali wszystkich obecnych.

 

Autorka była uczestniczką 2 Nocy z Lutrem. Artykuł publikujemy za stroną  Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |