Indie: Ekstremiści grożą pobiciem Hindusom uczestniczącym w nabożeństwach Bożego Narodzenia

Katolicy w indyjskim stanie Assam potępili groźby ze strony hinduistycznych fanatyków, którzy przemocą chcą powstrzymać Hindusów przed udziałem w nabożeństwach z okazji świąt Bożego Narodzenia.

„Nasza kultura jest tolerancyjna wobec innych religii i niezależna od zgromadzeń na świętach religijnych”, powiedział azjatyckiemu portalowi „Ucanews” arcybiskup-senior archidiecezji Guwahati, Thomas Menamparampil. „Każdego roku w Boże Narodzenie hindusi i ludzie innych religii odwiedzają kościoły”, dodał salezjanin. Assam w północno-wschodnich Indiach jest rządzony przez Indyjską Partię Ludową (BJP) skupiającą hinduskich nacjonalistów.

Na początku grudnia Mithun Nath, przywódca radykalnej organizacji hinduistów „Bajrang” w Assam oświadczył, że w Boże Narodzenie Hindusom nie wolno iść do kościołów.

„Hindusi będą bici, trzeba im dać lekcję”, stwierdził Nath w rozmowie z indyjskimi mediami.

Policja wszczęła dochodzenie przeciwko ekstremistom hinduskim.

Od chwili objęcia władzy w Indiach w 2014 roku przez premiera Narendę Modiego i jego partię BJP znacznie nasiliły się ataki grup ekstremistów hinduskich na chrześcijan. Zarzucają oni Kościołom, że "za fasadą organizacji pomocowych i placówek oświatowych umożliwiają ubogim przechodzenie na chrześcijaństwo". BJP jest politycznym ramieniem ekstremistów hinduskich.

Według „Ucanews”, od czasu spisu ludności w 1971 roku procent chrześcijan w kraju zmniejszył się. Podczas gdy w 1971 r. stanowili oni jeszcze 2,6 proc. ogółu ludności, to w 2011 już tylko 2,3 procent.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama