Ks. prof. Marcin Hintz nowym biskupem

Podczas głosowania w pierwszej turze ks. Janusz Staszczak i ks. prof. Marcin Hintz otrzymali równą liczbę głosów (po 20) i przeszli do drugiej tury. Była ona wymagana, bo żaden z trójki kandydatów nie otrzymał ponad 50 % głosów. W drugiej turze ks. prof. Marcin Hintz otrzymał 23 głosy, a ks. Janusz Staszczak 20 głosów.

W Koszalinie rozpoczął się w sobotę, 4 grudnia Synod wyborczy Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej. Jego podstawowym zadaniem jest wybór nowego zwierzchnika diecezji.
 
Po nabożeństwie spowiednio-komunijnym z udziałem Biskupa Kościoła ks. Jerzego Samca odbyła się konferencja księży diecezji. Konferencja dokonała typowania kandydatów na stanowisko biskupa diecezjalnego. Księża zaproponowali następujących kandydatów (w kolejności uzyskanych głosów): ks. Janusz Staszczak z Koszalina, ks. prof. Marcin Hintz z Gdańska - Sopotu, ks. Jerzy Molin z Torunia. Do tej listy wyborczej nie zostali dołączeni inni kandydaci, ponieważ z tego prawa nie skorzystali świeccy członkowie członkowie Synodu.
 
Podczas głosowania w pierwszej turze ks. Janusz Staszczak i ks. prof. Marcin Hintz otrzymali równą liczbę głosów (po 20) i przeszli do drugiej tury. Była ona wymagana, bo żaden z trójki kandydatów nie otrzymał ponad 50 % głosów.
 
W drugiej turze ks. prof. Marcin Hintz otrzymał 23 głosy, a ks. Janusz Staszczak 20 głosów.
 
Ks. M. Hintz zastąpi na stanowisku zwierzchnika Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej ks. bp. Michała Warczyńskiego, który przechodzi na emeryturę. Jego wybór zgodnie z prawem kościelnym wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Konsystorz Kościoła.
 
«« | « | 1 | » | »»