W całej Ziemi Świętej chrześcijanie stali się celem częstych i ustawicznych ataków. Skrajne ugrupowania dążą do wyparcia chrześcijańskiej społeczności z tych terenów – ostrzegają we wspólnym oświadczenie patriarchowie i zwierzchnicy obecnych tam Kościołów. Ich zdaniem w sposób szczególny dotyczy do Jerozolimy. Dlatego apelują o utworzenie chronionej strefy kultury i dziedzictwa w dzielnicy chrześcijańskiej.
Zwierzchnicy chrześcijan w Ziemi Świętej przypominają, że tendencja ta nasiliła się od 2012 r. Wspominają o niezliczonych przypadkach fizycznych i słownych napaści na duchownych, atakach na kościoły i zastraszaniu miejscowych chrześcijan. Ich zdaniem jest to świadoma taktyka, która ma skłonić chrześcijan do opuszczenia Ziemi Świętej.
Patriarchowie i biskupi dziękują izraelskim władzom za zobowiązanie do ochrony chrześcijan i ich wspólnot jako integralnego elementu społeczeństwa. Świadectwem pozytywnej postawy rządu są udogodnienia dla chrześcijańskiego ruchu pielgrzymkowego. Problemem są natomiast działania ekstremistów nękających chrześcijan oraz fakt, że lokalne władze i organy ścigania nie są w stanie tego powstrzymać.
W oświadczaniu zwierzchników Kościołów w Ziemi Świętej wspomina się również o niebezpiecznym procederze wykupu nieruchomości w chrześcijańskiej dzielnicy w Jerozolimie, często przy zastosowaniu podstępu lub zastraszania. Postuluje się zatem wprowadzenie prawnej ochrony dla chrześcijańskiego dziedzictwa, na wzór rozwiązań, które zostały już zastosowane w dzielnicy żydowskiej.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.