W kalendarzu tradycyjnych Kościołów wschodnich Boże Narodzenie jest obchodzone 7 stycznia.
Z powodu utrzymującej się pandemii koronawirusa oraz nowego wariantu Omikron, Kościół koptyjski w Egipcie postanowił wprowadzić ograniczenia uroczystości w okresie Bożego Narodzenia. Kościół „ograniczy obchody do Boskiej Liturgii w wigilijny wieczór w katedrze Narodzenia Pańskiego w Nowym Kairze, nowej stolicy administracyjnej”, podała gazeta „Egypt Independent” 29 grudnia. W kalendarzu tradycyjnych Kościołów wschodnich Boże Narodzenie jest obchodzone 7 stycznia.
Już wcześniej patriarcha Koptów, papież Tawadros II ostrzegał przed przepełnieniem kościołów i wezwał ludzi do przestrzegania wszystkich ważnych środków higieny. W swoim apelu Kościół wezwał, aby zrezygnować z przyjmowania życzeń i wymiany świątecznych pozdrowień rano w dniu Bożego Narodzenia. Ponadto relacje z obchodów Bożego Narodzenia ma być również ograniczona do telewizji egipskiej. W obecnych okolicznościach inne media nie będą mogły uzyskać dostępu, stwierdziły władze kościelne cytowane przez portal Arab News 29 listopada. Lokalne media podały, że z powodu pandemii cotygodniowa, środowa audiencja patriarchy Tawadrosa II odbyła się tym razem bez obecności wiernych.
Otwarta 6 stycznia 2019 r. koptyjska katedra Narodzenia Pańskiego w Nowym Kairze jest największym kościołem na Bliskim Wschodzie i może pomieścić 8200 wiernych. Architektura świątyni nawiązuje do tradycji koptyjskiej, kościół symbolizuje Arkę Noego, a więc „statek ratunkowy” pośród przeciwności w historii.
Kościół koptyjski jest jednym z najstarszych Kościołów świata. Jego początki sięgają czasu św. Marka Ewangelisty. Oblicza się, że na świecie żyje około 14 mln wyznawców tego Kościoła (z tego 8-12 mln w Egipcie). Siedziba patriarchy mieści się w Kairze.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.