Nagroda za przyzwoitość

Była przewodnicząca Rady Kościołów Ewangelickich Niemiec (EKD), Margot Käßmann, została laureatką Europejskiej Nagrody Kultury „Za odwagę cywilną”.

Jak poinformował w najnowszym wydaniu niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, wręczenie nagrody przyznawanej przez fundację kultury „Pro Europa” odbędzie się 4 marca w ewangelickim kościele św. Piotra we Frankfurcie nad Menem. Margot Käßmann ustępując z zajmowanego stanowiska przyznała, że jest osobą odpowiedzialną i wyciągnęła konsekwencję ze swego postępowania. W ten sposób wykazała wielką odwagę i stała się wzorem do naśladowania dla innych osób reprezentujących życie publiczne, stwierdziło jury nagrody.

W lutym ub. roku jadąca autem Käßmann została zatrzymana przez policję. W czasie kontroli drogowej stwierdzono u niej ponad 1,5 promila alkoholu we krwi. Po ujawnieniu tego faktu natychmiast zrezygnowała z funkcji przewodniczącej Rady Kościołów Ewangelickich Niemiec.

 

Od Redakcji:

Ta nagroda świadczy tylko o jednym: o jakości życia publicznego, skoro bardzo podstawowy odruch przyzwoitości uważa się za wzór do naśladowania.

Joanna Kociszewska

«« | « | 1 | » | »»