Abp Barsamian: jedność chrześcijan jest dziś jeszcze bardziej niezbędna

Przedstawiciel Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego w Rzymie z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, przedstawiciel Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego w Rzymie, abp Chadżag Barsamian, przekonuje w rozmowie z Radiem Watykańskim, że potrzeba dzisiaj nowego pokolenia księży, osób zakonnych i świeckich, którzy będą umieli docenić to, co łączy, i dobrze rozumieć różnice między chrześcijanami. „Dzisiaj wspólna droga jest jeszcze bardziej niezbędna”, mówi ormiański duchowny.

Abp Barsamian uważa, że choć droga do jedności jest jeszcze bardzo długa, to ekumenizm spełnia dobrze swoją rolę. Dzięki niemu upadło już wiele murów, które przez wieki były wznoszone między wyznawcami Chrystusa. W naszej kulturze, gdy świat jest pełen wyzwań, takich jak wojny, konflikty religijne, migracje, pandemia i ubóstwo, należy jeszcze bardziej dążyć do większej współpracy. Według hierarchy, konieczne jest kształcenie duchownych, osób konsekrowanych i świeckich, którzy będą otwarci na dialog i współpracę dla wspólnego dobra. Mówi abp Barsamian.

„Moje doświadczenie 28 lat jako arcybiskupa Kościoła ormiańskiego w Stanach Zjednoczonych pozwala mi powiedzieć zdecydowanie, jak ważne jest zaangażowanie wiernych w inicjatywy ekumeniczne pomiędzy różnymi Kościołami i wyznaniami chrześcijańskimi, takie jak modlitwy, spotkania i konferencje. To zaangażowanie oddolne, o którym mówi Franciszek. Wiedza i dialog prowadzą do wzajemnego uznania różnic i do wzrostu świadomości w umysłach wiernych, że wszystkich nas łączy miłość i miłosierdzie Boga. Krótko mówiąc, musimy działać razem w imię wspólnej wiary.“

«« | « | 1 | » | »»