Zmarł ks. Tomasz Bruell

Jego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, dnia 7 marca 2011 r. o godzinie 12.00 w kościele Jezusowym w Cieszynie.

Ks. Tomasz Manfred Bruell (Brüll) urodził się 5 VII 1933 r., w Bielsku-Białej, jako syn Oswalda i Herminy z domu Cieślar (rodem z Wisły). W kościele im. Marcina Lutra w Białej został ochrzczony 14 stycznia 1934 r. Ojcem chrzestnym ks. Bruella był znany pisarz Tomasz Mann – przyjaciel ojca – dr. Oswalda Brülla (autora biografii pisarza), stąd też w dwóch imionach księdza ukryte jest imię i nazwisko wielkiego Poety: TOMASZ MANfred Bruell. W muzeum Tomasza Manna w Kilonii znajduje się 14 listów dr. Oswalda Brülla do Przyjaciela Tomasza Manna.

Ks. Tomasz Manfred Bruell tak opisywał swoje powołanie do służby w Kościele: „Z powodu żydowskiego pochodzenia (ze strony Ojca!) rodzina nasza znosiła w okresie okupacji najgorsze prześladowania ze strony hitlerowców. Babcia i ciocia zostały w Oświęcimiu zamordowane, a stryjek wraz z synami przebywał w różnych obozach koncentracyjnych. W szkole byłem na każdym kroku prześladowany. Będąc tak poniewierany zacząłem w 11. roku życia czytać Biblię. Poznałem wtedy Boga będącego miłościwym Ojcem dla wszystkich ludzi. Serce moje rozgorzało taką miłością do Niego, że postanowiłem całe swe życie w służbie w Winnicy Pańskiej poświęcić. Temu zamiarowi pozostałem z łaską Bożą wierny”.

Po ukończeniu studiów teologicznych w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Chylicach pod Warszawą (wcześniej wydział Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego), został ordynowany przez ks. biskupa Karola Kotulę w Bielsku-Białej 24 VI 1959 r. Zaraz po ordynacji został wikariuszem w bielskiej parafii, opiekował się filiałem w Czechowicach-Dziedzicach. Następnie pracował jako wikariusz w parafiach w Szczecinie, ponownie w Bielsku, Skoczowie oraz w parafiach mazurskich: Rańsku, Targowie, Olecku, Biskupcu Reszelskim, Dźwierzutach, Jezioranach, Bisztynku, Reszlu i Nawiadach. W 1960 r. został Duszpasterzem Ewangelizacyjno-Misyjnym na terenie Diecezji Cieszyńskiej i Katowickiej, a później całego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w PRL.

Na tym rozległym terenie ks. T. Bruell prowadził liczne spotkania ewangelizacyjne, godziny biblijne czy spotkania dla konwertytów. Wraz z grupą pracowników „Błękitnego Krzyża” działał też wśród osób uzależnionych od alkoholu, organizując i prowadząc dla nich Dni Upamiętnienia oraz reprezentując nasz Kościół na konferencjach w Niemczech i Szwajcarii (po raz pierwszy był na szkoleniowej konferencji w Szwajcarii razem z ks. Janem Grossem i Wiesławem Radwańskim z Cieszyna).

W 1986 roku przeszedł na rentę chorobową, choć nadal czynnie udzielał się służąc na terenie parafii cieszyńskiej. Ostatnie lata życia naznaczone były postępującą chorobą, niemożnością samodzielnego poruszania się i licznymi pobytami w szpitalu. Ks. Tomasz Bruell spędził je początkowo w Ewangelickim Domu Opieki w Dzięgielowie (3 lata). Jednak ze względu na stale pogarszający się stan zdrowia, ks. Tomasz Bruell przez ostatnie 3 lata (2008-2011) przebywał w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej MEDICA w Cieszynie przy ul. Adama Mickiewicza, gdzie też umarł dnia 1 marca 2011 r. o godzinie 18.55. W dniu śmierci odwiedzili go: Ks. Biskup Jerzy Samiec, Ks. Biskup Paweł Anweiler, Ks. Dyrektor Marek Londzin, Ks. Rafał Bukowiecki z Czeskiego Cieszyna i Ks. Radca Jan Gross, który po śmierci udzielił mu błogosławieństwa na ostatnią drogę.

Ks. Tomasz Bruell pozostawił żonę diakon mgr Janinę Kisza-Bruell oraz dwóch synów: Andrzeja i Daniela z rodziną. Starszy syn Daniel Brüll jest także ewangelickim księdzem w parafii w Hille nieopodal Bielefeld w Westfalii wygnany wraz z żoną z Polski za działalność w „Solidarności” podczas stanu wojennego.

Pogrzeb ś.p. księdza Tomasz Bruella odbędzie się w poniedziałek, dnia 7 marca 2011 r. o godzinie 12.00 w kościele Jezusowym w Cieszynie. W czasie nabożeństwa żałobnego kazanie wygłosi Przyjaciel Zmarłego Księdza - NPW Ks. Biskup Senior Dr Jan Szarek z Bielska – Białej, a przemówienia pożegnalne wygłoszą: Zwierzchnik Kościoła w Polsce NPW Ks. Biskup Jerzy Samiec i Biskup Diecezji Cieszyńskiej NPW Ks. Biskup Paweł Anweiler. Ponadto w liturgii żałobnej wezmą udział m.in.: NPW Ks. Biskup Senior Janusz Jagucki, ks. radca Janusz Sikora proboszcz cieszyński, ks. proboszcz – senior Jan Melcer, ks. radca Jan Gross i ks. dyrektor Emil Gajdacz z Dzięgielowa.

Ś.p. Ks. Tomasz Bruell spocznie obok swej ś.p. Matki na cmentarzu ewangelickim w Cieszynie przy ul. Bielskiej.                                                                     

Rodzina prosi o złożenie zamiast ewentualnych kwiatów na grób śp. ks. Tomasza Bruella ofiary przy wejściu do kościoła przeznaczonej na cele:
- Domu Opieki „Emaus” w Dzięgielowie
www.diakonat.luteranie.pl
- Hospicjum im. św. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie
www.cieszynhospicjum.of.pl

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
  • RtHVGbXZtMLvcs
    04.06.2012 18:30
    Oj? jeśli zadaje pnyatia, to nie jest zainteresowany moimi czy Twoimi odpowiedziami. A ponieważ my odpowiadamyA ja, naiwna, myślałam, że jak ktoś pyta, to właśnie żeby mu odpowiedziano... (Uee...) Nawet nie zauważył, gdy Magia "psychopatką" mnie nazwała. Dlaczego? Bo to był "eksperyment".To dlatego nasza nauka jest nieetyczna (dla hinduistf3w), gdy niszczy badany obiekt. A czy chociaż przeprosiła? (No, ale to tylko ludzie... ) Nam wypada "sukham cza dukham cza". Jak nie wiem co zrobić, patrzę jak problem rozwiązali wyżsi. Chrystus polecał ich kochać. Choć często "tylko matka może to kochać, a i ona z trudem" (powiedzenie amerykańskie). A to dopiero... Ustawiłaś Arka przy tablicy? Ale nie jako belfra, lecz ucznia? Czy ARK może potraktować nas jak kolegf3w i koleżanki siedzących w ławkach? On jest profesorem - mistrzem, ktf3ry dzieli się swoją wiedzą, inspiruje i takie tam. Moje lustereczko kochane :-)))Ojej, czyli znowu popełniłam gafę? No wiem, że jest prof i specjalista od jakiejś fizyki czy matmy, ale nie wiedziałam, że taki tytuł daje automatycznie wszechwiedzę na wszystko.... Catalina... ktoś-coś w rodzaju czarownicy, ktf3rej Castaneda strasznie się bał. Stanowiła dla niego wyzwanie. ... bierz przykład z CatalinyOK, ale ja pytałam, DLACZEGO. (Co ona mogła mu zrobić?) Kochanie, nie należy mnożyć bytf3w ponad potrzebę i nie należy straszyć ludzi bez potrzeby. Ja nie lubię, jak ludzie się mnie boją, to ich blokuje czy usztywnia i już nie są tacy zabawni. Może nawet cierpią, jak im gdzieś niechcąco nadepnę na ego.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.